Доц. Валерианова: Ракът на маточната шийка е характерен за страните с нисък доход
Първата крачка на един дълъг път е направена, това е постановлението на Министерски съвет за ваксиниране на цяло поколение момичета, което ще ги предпази от рак на маточната шийка.
Това е първата крачка, ваксинацията не лекува заболяване - тя просто предпазва от него, заяви доц. Здравка Валерианова, изпълнителен директор на Националната онкологична болница, предаде репортер на БГНЕС.
Ракът на маточната шийка е характерно заболяване за страните с нисък доход, ние като развита страна и членка на ЕС години наред се борим да въведем скрийнинг в страната, продължи Валерианова. Това, което е характерно за България, че вече по това заболяване ние сме на едно от първите места, на първо в Европа по заболяемост и по смъртност, допълни тя.
По представена от доц. Валерианова информация за България има показател на заболяемост 32 на 100 000 жени за рак на маточната шийка, докато при страните, където е въведен скрийнинга показателят е между 2 или 7 на 100 000. Тенденциите не са от вчера или днес, а от много време, това което мога да пожелая е съвсем скоро да се съберем и да кажем: Национална скрийнинг програма, продължи Валерианова. "Ефектът от това, което е направено днес, ще се прояви през останалите години", добави тя. Чака ни една тежка кампания, да се борим с възгледите на хората, с тези на българската жена, за да обясним защо тази ваксина трябва да бъде направена, заяви доцентът. Истински щастлива и удовлетворена бих била когато въведем скрийнинга и за рака на маточната шийка, както и за рака на гърдата, каза още Валерианова.
Тези, които са се ваксинирали ще получат 100% защита срещу два онкогенни вируси, които предизвикват ¾ от случаите на рак на шийката, както 80% от всички останали онкогенни вируси, поясни доц. Никола Василев, началник на Клиниката по обща и онкологична гинекология. Този контингент ще трябва да продължи да се подлага на периодични скрийнингови прегледи, поясни той. Заболяването е такова, че в крайния си стадий е смъртоносно, а ако бъде диагностицирано в начален стадий, лечението е с тежки последици за пациента - сред тях може да бъде и загуба на детеродната способност, поясни Василев. Безплатното ваксиниране на всички момичета от едно поколение съпоставено с лечението на тези жени, които поради липсата на ваксинация биват лекувани, излиза с 40 млн. лева по-евтино, допълни той.
Нашето здраве вече ще бъде запазено, както се пази това на европейската жена, заяви Пенка Георгиева, представител на Асоциация на репродуктивното здраве, бременността и грижи за децата "Усмихни се". Първоначалната идея беше тези ваксини да бъдат закупени с обществени средства от МЗ, но това предполага една задължителност, допълни тя. Ние искаме тази ваксина да бъде доброволна. Нека нашето правителство да осигури това право на избор, нашата идея е този, който иска да има възможност да се ваксинира, а не финансовата причина да е тази, която спира, поясни Георгиева.
Изследвания, направени през последните 6 години, показват, че няма нито един ваксиниран пациент със занижен имунитет, продължи Георгиева. Според нея трудно се взима решение за профилактика. Един политически кабинет наистина трябва да бъде отговорен към здравето на българина, защото ползите ще дойдат след 15-20 години, добави тя.
Заразяването и ракът на маточната шийка е потенциален риск и не е пряка заплаха, затова родителите го смятат за нещо много далечно във времето, каза педиатърът д-р Клара Балджива. Според нея 12-годишното момиче далеч не е толкова малко, има много рискове, които могат да бъдат избегнати. Рискът е най-голям през първите 3-4 години след началото на сексуален живот, когато се имунизират момичета, които са наивни по отношение на HPV вируса (човешки папилонен вирус), тогава се осъществява и кръстосана ефективност, която може да доведе до 90% предпазване. Когато се имунизират малки момичета нивото на защитните антитела е поне 2 пъти по-високо отколкото при момичета, имунизирани на 20-годишна възраст, каза още д-р Балджиева.
Трябва да убедим родителите да не пропускат уникалната възможност, да изберат да използват това, което държавата предлага, за техните деца, поясни педиатърът. Според нея ваксините са с много добра поносимост, с дълготрайна безопасност. "Ние като лекари трябва малко да смекчим тона, трябва едва ли не да направим сред тийнейджърите да е модерно да се ваксинират", заяви още тя. Според нея, много е направено като държавна политика - ваксините ще бъдат предоставяни на лекарите, като ще може да бъде заобиколена аптеката, няма да има никакъв риск от страна на хладилната верига, поясни Балджиева. /БГНЕС
275
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
СОНЯ
А КЪДЕ ОСТАНАХА ПРОФИЛАКТИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ, КОИТО УСТАНОВЯВАТ РАННОТО ДИАГНОСТИЦИРАНЕ??????2