Правят карта на гетата по проект за разработване на комплексни мерки за интеграция на най-маргинализираните общности сред етносите. Картата трябва да е готова до март 2013 г., предаде репортер на БГНЕС.
Проектът се финансира от ОП "Развитие на човешките ресурси" и е на стойност близо 800 000 лв. Картографирането на гетата ще бъде на базата на комплексна оценка за това какви са характеристиките на тези групи и от какво имат нужда, за да бъдат интегрирани.
Проектът за интеграция на най-маргинализираните общности е с продължителност 27 месеца – от август 2011 г. до октомври 2013 г. Бенефициент по него е Министерството на труда и социалната политика.
Акцентът на проекта е върху ромската общност. "Идеята на проекта е да търсим устойчивост на резултатите от една страна и от друга, изпълнявайки правителствената стратегия, чиято цел да въведем в практиката интегрирания подход", каза заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова. Тя обясни, че фокус в проекта са най – маргиналните групи в етническите общност. "Ние сме ориентирани към гетото в гетата в България", изтъкна тя. Така за първи път у нас тези гета ще се картографират. Те няма само да се обозначат в карта, но то ще бъде на базата на една комплексна оценка. "Ние не говорим вече за проблемите на ромите по принцип, ние не говорим за характеристики на ромите по принцип, а говорим за конкретните гета с конкретните уязвими групи, които имат своите характеристики, които имат своите проблеми, които се оказва, че са много разнообразни, много различни", подчерта зам. – социалният министър. Според нея това ще помогне да се ориентират адекватни мерки към конкретната група от тях.
Конкурсът е спечелен от консорциум, част от който е организация ангажирана с проблемите на ромите. Картата и оценката ще бъдат основа върху която ще бъдат направени по–нататък и областните стратегии за интеграция на ромите. Така проекта ще им устойчиви резултати. Целевата група на проекта е служители от 7 институции и общини, като общият брой на участниците в него достига 700. До 264 общини в страната са изпратени анкетни карти, в които питат кметовете колко са хората в тези маргинализирани групи, какви са им основните проблеми и ресурса, необходим за решаването им. Анкетните карти трябва да бъдат върнати до 5 октомври т. г.
По данни на НСИ към 1.02.2011г. у нас ромският етнос е втори по численост сред малцинствата, първият е турският. Самоопределилите се като роми са 325 343, което е 4,9% относителен дял.
БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар