Шумен събира учени от цял свят на симпозиум
Над 50 доклада ще представят учени от страната и чужбина на предстоящия международен нумизматичен симпозиум, който ще бъде открит на 13 септември в Шумен. Форумът, посветен на 100-годишнината от рождението на шуменския дарител и най-голям български колекционер д-р Васил Хараланов, ще бъде съпътстван с експозиция от печати и монети, както и представяне на каталог със 700 печата от историческия музей. Това заяви днес на пресконференция проф. Иван Йорданов – ръководител на Центъра по византинистика в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” и учен към Археологически институт с музей на БАН, филиал-Шумен.
Организатори на тридневната проява, която се провежда под патронажа на кмета на общината Веселин Златев са Община Шумен, Регионалния исторически музей, Националния археологически институт и музей – София и Центъра по византинистика към Шуменския университет. 20 са международните учени в областта на сфрагистиката от Германия, Великобритания, Гърция, САЩ, Австрия, Русия, Франция и др., които ще вземат участие в симпозиума. От българска страна ще се представят учени от София, Варна, Шумен, Велико Търново, Ловеч, Плевен, Несебър.
Шуменци и гостите на града ще видят в зала „Съкровищница” постоянната изложба на най-богатата и голяма колекция от печати в страната. „С тази международна проява искаме хората да научат повече и за нашия съгражданин Васил Хараланов”, каза проф. Йорданов. Музейните работници предоставят възможността да се запознаем с лекаря, колекционера и разностранните дейности на шуменеца. Инвентарната книга на колекционера като член на археологическото дружество по онова време, тетрадка с опис на собствената си колекция, снимков материал, дипломи, задгранични паспорти, библиографски материали, книги са част от експонатите, които представят живота на Хараланов. Той е роден в Шумен на 25.09.1907 г., в стар възрожденски род. Завършва гимназия в града, учи медицина в гр. Монпелие, Франция и се завръща през 1933 г. в Шумен, за да се отдаде на лекарска практика и на страстта си – колекциониране на монети. Общият брой на дарените от него в шуменския музей монети са 8320 екземпляра, повечето от които редки и с добро качество, като с висока научна стойност се отличава и публикуваната от него бронзова матрица с изображение на двуглав орел от Шуменската крепост и златния пръстен – печат на Хриз.
ШУМ.БГ
149
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар