Морси отмени декларацията, даваща големи правомощия на армията
Египетският президент Мохамед Морси предизвика изненада днес, като обяви отмяната на "конституционната декларация", предоставяща широки правомощия на армията, и пенсионира маршал Хусеин Тантауи, министър на отбраната от 20 години.
Според говорителя му Морси е назначил за вицепрезидент съдията Махмуд Меки, който ще бъде едва вторият човек, заемал този пост, в последните над 30 години. "Президентът реши да отмени конституционната декларация, приета на 17 юни" от Висшия съвет на въоръжените сили, който по онова време ръководеше страната и чрез който военните изпълняваха законодателната власт, съобщи говорителят на президента Ясер Али в телевизионно обръщение.
Мюсюлманските братя, от които беше излъчен президентът Морси, разкритикуваха "допълнителната конституционна декларация", като я нарекоха "институционален държавен преврат" на Висшия съвет на въоръжените сили, оглавяван от маршал Тантауи. Според тях тя цели да ограничи президентските прерогативи.
Декларацията беше приета в деня на края на втория тур на президентските избори и предизвика политическа криза между армията и ислямистите. Със законодателната власт генералите запазваха правото на вето върху всеки нов закон или бюджетна мярка и си запазваха правото на мнение за бъдещата конституция, след като действащият основен закон по времето на Мубарак беше отменен.
Морси реши още да пенсионира маршал Тантауи и да го замени в министерството на отбраната с генерал Абдел Фатах ал-Сиси, директор на военното разузнаване. Все още обаче не е ясно дали маршалът, министър на отбраната от времето на Хосни Мубарак в продължение на двадесетина години, ще остане лидер на Висшия съвет на въоръжените сили.
Началникът на ГЩ на въоръжените сили и номер две във Висшия съвет на въоръжените сили Сами Анан също беше пенсиониран и заменен от генерал Седки Собхи. Тантауи и Анан обаче бяха назначени за съветници на президента Морси, съобщиха официалните медии.
Новият вицепрезидент Махмуд Меки е магистрат, който изигра роля в недоволството на съдиите през 2005 г. срещу измами по време на президентските избори, завършили със смазваща победа за Хосни Мубарак. Последният беше свален от власт с народен бунт на 11 февруари миналата година.
АФП
150
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар