От 67-мо място през м.г., за първото шестмесечие на 2012-та община Шумен пада с 26 места и се нарежда на 93 място в класацията на финансово устойчивите общини. Това сочи справка от сравнителна оценка, направена от Министерството на финансите и оповестена днес. Проучването изследва по нова методология финансовата стабилност и дисциплината в българските общини като включва 4 показателя - финансова самостоятелност, финансова устойчивост, ефективност и инвестиционна активност.
Според показателите община Шумен попада в 3-та група от общините, класирани в общо 5 групи. Групирането на общините става посредством обобщените, претеглени показатели в следните интервали над 80 т. – 1 група; между 60 т. и 79.9 т. – 2 група; между 40 т.и 59.9 т. – 3 група, между 20 т. и 39.9 т. – 4 група, а под 20 т. – 5 група.
И за миналата година общината е била в трета група, но с по-добри показатели. Крайната оценка по всички показатели за м.г. е била 42.55, а за тази 41.58. Общата оценка е въз основа на подреждането на общините по резултата от средноаритметичната стойност на разглежданите групи показатели.
Попадналите в 3-та група общини министерството определя като добре развиващи се. При тях приходите като цяло са недостатъчни, за да покрият нуждите на инфраструктурното развитие, което води до натрупване на умерен дълг. Нивото на прозрачност и надежност на финансовата информация е добро, въпреки че финансовите отчети може да не са толкова детайлни и пълни в сравнение с тези представени от общините в 1 и 2 група.
Най-добрата община за 2012 г. и сред големите и сред малките общини е Шабла. Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград и Димитровград финансово са най-дисциплинирани за 2012 г., а с най-ниска обща оценка в крайното класиране са Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин и Пазарджик, сочат данните на финансовото министерство.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ха
а що не ни броят за изпития алкохол, ха май ще ги бием, опияннението на един град
ха
а що не ни броят за изпития алкохол, ха май ще ги бием, опияннението на един град
тракторист
чи как тъй, една другарка преди две седмици беше звъняла по телефона на няколко шуменци и те й казали, че градът цъфти! и ко стана сега, ще заорем дъното скоро време! що тъй?
шебек
Глей ти! Уж от чешмите в Шумен течеше масло, мед и бира... :)
анонимен
а от земята термална вода
Анонимен
Не се ли уморихте тук едни и същи да се упражнявате неуспешно в критика. Виждам ви как страдате и започвам да страдам за вас. Но нищо не можете да направите - ще си живеете така, кисели, мърморещи, недоволни неудачници. Всъщност дори утре да се смени властта, вие ще си останете същите жалки, нещастни и нереализирани. Неудачници, аутсайдери.
$$$
на времето в комсомола, когато искахме една работа да не стане или да провалим шефа давахме я да я сварши краси костос. явно още е така, ялко е но ще провали и дъбов.
а относно телефоното допитване то е по идея на бони свинята, но то не човек толкоз!
* Коментар транслитериран от системата
1 7от 24 часа
Финансовият министър Симеон Дянков обеща повече пари за общините с добри показатели по финансова стабилност и дисциплина. Вицепремиерът обеща за кметствата-отличници допълнително стимулиране.
Пет са градовете с отлични финанси и пет са с най-ниска финансова дисциплина
Класацията за финансова дисциплина става според нова методика за сравнителна оценка, изготвена от МФ. Местните бюджети се оценяват според четири групи показатели - за финансова самостоятелност, финансова устойчивост, ефективност и инвестиционна активност.
Шабла е най-добрата община според класирането на Министерството на финансите за полугодието.
Отчитайки общата задлъжнялост в държавата, от министерството информираха, че пет български града са се справили най-добре с финансите си от средата на миналата година до средата на тази. Това са Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград и Димитровград . На другия полюс с най-ниска обща оценка в крайното класиране са Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин и Пазарджик.
Данните са получени от специална сравнителна методика за показателите за финансова стабилност и дисциплина, изготвена от ведомството на Симеон Дянков.
Статистиката показва, че общината с най-голямо намаление на просрочените задължения е Столична община с размер на намалението 37,9 млн. лв. А с най-много дългове са Варна, Перник, Видин, Кърджали и Пловдив.
Морската ни столица е увеличила просрочените си задължения с 2,8 млн. лева, Перник - с 1,7 млн. лева, Видин - с 1,5 млн. лева, Кърджали - с 1 млн. лева и Пловдив с 0,8 млн. лева.
Почти всички общини по Черноморието са сред първите 20-30 заради приходите от туризъм. По-финансово устойчиви са големите общини заради повечето възможности за собствени приходи.
Пред медиите Дянков обеща, че общините с добри показатели ще бъдат стимулирани допълнително в Бюджет 2013 г. „Общините, които добре са си свършили работата, ще получат допълнителни средства и се надявам, че с времето това ще бъде все по-голяма част от държавния бюджет", заяви той с уточнението, че ведомството му ще публикува тези показатели на всяко тримесечие.
По думите на министъра има няколко общини с такива задължения, че не могат да ги изплатят в рамките на един мандат. „Те са в ситуация Гърция. Вярват, че накрая някой ще ги спаси и затова се въвежда тази методология - за да се знае, че държавата няма да спаси нито една община във финансови затруднения, независимо от коя партия е кметът, който я управлява", закани се Симеон Дянков, цитиран от "Фокус".
Анонимен
Е то ако общината беше гербаджийска много ясно е, чи щеше да е отличник. Ама пусто опустело - не е и хайде в киреча. Тоя идиот дянков защо не каже тая зима хората с какво ще живеят, ами класира общини. Догодина ще броим пилците пак.