От 67-мо място през м.г., за първото шестмесечие на 2012-та община Шумен пада с 26 места и се нарежда на 93 място в класацията на финансово устойчивите общини. Това сочи справка от сравнителна оценка, направена от Министерството на финансите и оповестена днес. Проучването изследва по нова методология финансовата стабилност и дисциплината в българските общини като включва 4 показателя - финансова самостоятелност, финансова устойчивост, ефективност и инвестиционна активност.
Според показателите община Шумен попада в 3-та група от общините, класирани в общо 5 групи. Групирането на общините става посредством обобщените, претеглени показатели в следните интервали над 80 т. – 1 група; между 60 т. и 79.9 т. – 2 група; между 40 т.и 59.9 т. – 3 група, между 20 т. и 39.9 т. – 4 група, а под 20 т. – 5 група.
И за миналата година общината е била в трета група, но с по-добри показатели. Крайната оценка по всички показатели за м.г. е била 42.55, а за тази 41.58. Общата оценка е въз основа на подреждането на общините по резултата от средноаритметичната стойност на разглежданите групи показатели.
Попадналите в 3-та група общини министерството определя като добре развиващи се. При тях приходите като цяло са недостатъчни, за да покрият нуждите на инфраструктурното развитие, което води до натрупване на умерен дълг. Нивото на прозрачност и надежност на финансовата информация е добро, въпреки че финансовите отчети може да не са толкова детайлни и пълни в сравнение с тези представени от общините в 1 и 2 група.
Най-добрата община за 2012 г. и сред големите и сред малките общини е Шабла. Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград и Димитровград финансово са най-дисциплинирани за 2012 г., а с най-ниска обща оценка в крайното класиране са Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин и Пазарджик, сочат данните на финансовото министерство.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Гражданин
Няма значение от коя партия е кмета,
важното е да не се пилее парата,
трябва да се контролират ежечасно всички подизпълнители, и ако няма далавера с поръчките, трябва да се взисква да се върши качествена работа.
А не както с асфалта, некачествен, и сега през зимата, ще видите пак дупките.
Друго много важно е, чиновниците от общината, трябва да излязат малко и да огледат града, колко много дребни дефекти има навсякъде.
Трябва да се направи една общинска ремонтна бригада и да започва да кърпи и разкрасява града.
В този ред на мисли, защо главния архитект, не направи предписание за грозните сгради, да се боядисат от собствениците.
друг гражданин
А защо общинските началници не излязат и повървят пеша из този град и видят къде нещата са направени до половина и къде е по цигански начин ,а предполагам че всичко се плаща за добре свършена работа
Анонимен
Защо правят маркировка по "Симеон Велики" преди да е направен ремонт. Имам предвид участъка от пазара в посока Кауфланд. Или само отчитат дейност. Той пътя като развалнувано море те маркировка правят.
Анонимен
Преди около седмица Борисов се изцепи за пореден път , че ДАНС и НАП ще проверяват търговците и веригите относно цените на хранителните продукти.Точно няколко дни след тази партенка , цените от вчера са с поне 10 процента нагоре.Бутилка олио от днес е 3.10 лв.Очаква се невероятен скок на цените на всички хранителни продукти до края на месеца.Преди отоплителния сезон се очаква да скочат с поне 5 процента горивата и тока.Просто незнам как ще я караме тази зима.Такава мизерия държавата не помни от Жан Виденов