Годфри Уинъс: Шумен може да печели добре от парапланеризъм, нужна е подкрепа от местната власт
„За дълги полети Шумен е най-доброто място в България и със сигурност на Балканите. В Турция, край Анкара, има добри места, но инфраструктурата и услугите не са толкова добри и е много топло. Сопот е добро място, но само за близки полети, както в Сърбия и Македония. За дисциплината „Крос кънтри” тук е центърът на Източна Европа”, каза за ШУМ.БГ звездата в международния парапланеризъм Годфри Уинъс от Австралия, държал световния рекорд за дълъг полет в продължение на 5 години. Той е един от участниците и водач във временното класиране на състезанието „Shumen XC Open”, което се провежда в момента на Шуменското плато.
„За първи път дойдох в Шумен през 2003-та и усещането е страхотно, защото летенето е много подобно на това у дома в Австралия. Предимството тук обаче е, че хората са дружелюбни и че има пътища, а не е само пустош и кенгура. Местни пилоти също така са много приятелски настроени и винаги готови да помогнат”, каза Уинъс. Според него през последните 10 години шуменският клуб е работил много усърдно, за да подобри площадките за излитане, като вече има северен и югоизточен старт. За да може градът обаче да е домакин на международно състезание от клас 1, те трябва да се разширят, за да излитат няколко пилоти едновременно. „Скоро Международната федерация по въздушни спортове /FAI/, която контролира световния парапланеризъм, ще отдели дициплината „Крос кънтри” и ще има световно първенство. Така че е напълно възможно до 4-5 години тук да има кръг от световната купа. Трябва само повече подкрепа от местните власти. В Австралия местното правителство би помогнало и би попитало клубовете от какво имат нужда”, убеден е асът на крилото.
Уникалното на Шуменското плато, според него, е, че метеорологичните условия са постоянни и много подходящи за полети 3 месеца в годината. Единственото друго място в Европа, подходящо колкото това, е в Испания близо до Мадрид. "Това е от другата страна на Европа, така че много пилоти от тази част на Европа, биха идвали тук. Хората ще остават в хотел, където ще харчат пари, ще си купуват бензин, ще пият, ще се хранят. В Австралия средно на ден това струва 100-200 долара. В България излиза някъде около 100 лева, но това е инжекция в местната икономика. Мисля, че от туризъм в тази област могат да се правят наистина добри пари. Освен икономическите ползи, има и социални - местните ще срещат хора отвън и ще обменят мисли и идеи”, каза Уинъс.
ШУМ.БГ
5054
21
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Валери
Да припомня само,когато разбрах, че си точат зъбите за летището лично аз събрах подписка против това, а самата подписка изчезна безследно! Летището бе продадено от областния управител-Костов, а най-ме хвана яд на изказването му, че "няма да позволи летището да се ползва за нещо друго, ако трябва ще направим заменки..."само, че вече с пост на кмет?!?!?
Господин кмете: Защо докато бяхте в областта продадохте летището, а сега се правите на интересен?!?! Да Ви отговоря аз!?!?
Просто сте една пионка управлявана от комунистите!
Анонимен
Велико Търново. 100 хотела, къщи за гости и хижи с над 10 легла са реализирали приходи от 1 204 000 лв. само за юни във Великотърновска област. Броят на стаите в тях е 2 334, а на леглата - 4 903, съобщават от Териториалното статистическо бюро.
Местата за настаняване са регистрирали 30 949 нощувки или с 26,4% повече в сравнение с май тази година. По-голямо е увеличението на посещенията в обектите с 1 и 2 звезди (42,8%), докато при тези с 3, 4 и 5 звезди нарастването е с 2%. Нощувки от български туристи спрямо май се увеличават със 29,7% и достигат 23 994, а от чужденци нарастват с 16,2% и
са 6 955. Почти всички чужди граждани са предпочели хотели, като 62,4% от тях са нощували в обекти с 4 и 5 звезди. Най-много са пренощувалите граждани от Япония - 16,3%, и Румъния - 10,9%.
Общата заетост на легловата база във всички места за настаняване през юни в областта възлиза на 21,1%, като тя е най-висока в хотелите с 4 и 5 звезди - 29,8%, следвана от тези с 3 звезди - 21,4%. Най-ниска заетост на леглата се наблюдава в обектите с 1 и 2 звезди - 19,2%. Приходите от нощувки в областта през юни достигат 1 204 000 лв. или с 37,6% повече в сравнение с предходния месец, като увеличение е регистрирано както от българи, така и от чужденци - съответно с 53,7 и 8%.
трън
Много се радвам за това, че в Шумен се проведоха от 15до 19.08.2012год две състезания КРОС-КЪНТРИ и ЦЕЛНО СЪСТЕЗАНИЕ с парапланер!!! Многото шумни изяви никой не се сети да спомене второто състезание - целното? Това не е проблем, то се проведе и приключи! Проблема е там, че никой от крос-кънтрито не каза една думичка като благодарност към ОБЩИНА ШУМЕН!!! БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТЯХ ИМАХМЕ ПОЧИСТЕНИ СТАРТОВЕ С КОИТО ДА СЕ ХВАЛИМ, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТЯХ ИМАМЕ СЕВЕРЕН СТАРТ,БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТЯХ ЩЕ ИМАМЕ ЮГОИЗТОЧЕН, ЗА ЗАПАДЕН НЕ ГОВОРИМ ЗАЩОТО КРОС-КЪНТРИТО Е ЗАЕТО С ПРЕЛЕТИ И НЕ ОБРЪЩАТ ВНИМАНИЕ НА МАЛКИТЕ НЕЩА! Ние малките искаме да благодарим на Община Шумен, Ал + Ко, Примекс и всички други, които повярваха в нас и ни подкрепиха и в двете състезания!
Сърдечно Благодарим!!!