Д-р Толев: Вълна от психично болни може да залее страната
Държавните психиатрични болници имат спешна нужда от финансиране, за да не се наложи болните да залеят страната. Това заяви д-р Тодор Толев, директорът на психиатричната болницата в Раднево, предаде кореспондентът на БГНЕС региона.
Направихме една работна среща на психиатричните болници в републиката, посветена на проблемите на болниците и най-вече на изключително тежката кадрова криза. Целта на тази среща в режим на съвместност и добронамереност с Министерство на здравеопазването да се намери решение на проблема.
Съставен беше един текст, който ще бъде изпратен до нашия министър и успоредно и на институции в страната, които имат отношение към нашите проблеми, каза д-р Толев и посочи: Защото сме привърженици на принципа на откритост. За да няма недоразумения, този текст в автентичния му вид вие го имате.
Причината за тази катастрофална липса на персонал всички съзнаваме, че не е от сега. Постепенно, година след година тя акумулираше и най-накрая тя си стигна онази точка, при която, ако ние официално не заявим някои неща, ще бъде лошо. И се оказа, че ние правим в полза за нашето министерство, както и за другите институции в страната по отношение на нашите проблеми, защото предпочитаме да ги предупредим за това, което ще се случи въпреки нашите усилия, за да не се случи то, подчерта докторът.
Психиатричните заведения от затворен вид, психиатричните болници имат характерен профил. Те не могат и не са били никога и никъде изместени от психиатричните служби от друг тип. При цялото ми уважение към службите за доболнична помощ, техните задачи са други и те не могат да бъдат болници в миниатюра, каза д-р Толев.
Нашият контингент е в общи линии един, техният е различен. И ако се случи, да не дава Господ, лошото, републиката ни ще остане без психиатрични болници. И ще сме единствената страна в Европа, може би в целия свят, в която няма психиатрични болници. Как ще стане това – когато персоналът, не е необходимо стопроцентово да напусне, когато персоналът е по-малко от онова, което гарантира безопасност на пациентите, тогава ние сме задължени тези пациенти да ги пускаме, защото в едно затворено психично отделение с 30-40, 50-60 пациенти с тежко увредено психично състояние, ако бъдат оставени сами, оставям на вашата фантазия за това какво ще се случи. В този случай отговорност носим ние. В Наказателния кодекс се нарича престъпление от непредпазливост и за да не се достигне до там ние апелираме към институции, от които това зависи това да не стане. Защото нашият персонал не иска да бъде въвлечен в съдебни искове без фактически да е причинил нищо. Аз нямам законовото право да накарам лекар или сестра, или санитар да работи при условия, при които не може да осигури живота и сигурността на поверените пациенти, пък и на персонала.
Агресията към персонала расте. Агресията на населението към медицинските лица расте. Претенциите също. Д-р Толев призова по-добре сега да се вземат сега мерки, а не да се вземат мерки след дъжд качулка. Сборът от пациентите, които изискват по-интензивни психиатрични грижи е по-голям от легловата база в цяла Южна България. Следователно, ако по някаква причина се озоват извън стените на болницата, те ще залеят цяла Южна България, до Бургас ще стигнат. Кому е нужно това? И по-големият въпрос е кой носи отговорността? Възможно е дори и в този момент, докато говорим, някъде да се пролее кръв. Това ви го казвам с пълната си сериозност на човек, който има над 30-годишен стаж в тази болница. Всичките психиатрични болници са на един хал, разликата се оказа, че е символична, каза още директорът на психиатричната болницата в Раднево. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Те и без това са я залели. Просто повечето са навън и се изживяват като съвсем нормални.
е...ахти!
Като директорката на РЗОК-гр.Шумен.Заместника й и той една пу...ка.
ха
като гледам тоя доктор на снимката, май не е по различен от пациентите си
МЕГИ
на някои им личи повече - на други по-малко