Б.Рашков: НПО с някои въпроси внушават, че членовете на ВСС са сатанизирани
За първи път участваме в подобна процедура за избор на членове на ВСС от квотата на българския парламент. Това каза Бойко Рашков, кандидат за член на ВСС, бивш зам.-министър на правосъдието, бивш директор на следствието.
И за това моите поздравления на 41-вото НС, че прояви смелостта да изготви подобни правила, които по един прекрасен начин ще демонстрират оценката на НС за тези кандидати, заяви Рашков. Той каза, че е имало квалификации, че изборът на членове на ВСС специално от квотата на парламента, е белязан с партизанщина и други подобни квалификации, които не са правили чест, а сега, според Рашков, сме изправени пред една открита процедура.
Не знаем докъде е стигнал сега действащият ВСС в своята работа. Ще бъда предпазлив в оценки, а по-скоро ще кажа няколко основни направления, в които мисля, че ще бъде полезно моето участие в бъдещия състав на ВСС.
От години има проблеми, които се отлагат от мандат в мандат, от един на друг ВСС, но решение не ми е известно да има окончателно - това са проблемите за натовареността на магистратите в нашата страна, заяви Рашков. Той подчерта, че това създава чувство на несправедливост в самата система, която е призвана да създава чувство за справедливост.
"Ако започнем да съкращаваме съдебни звена, това би поставило гражданина в изключително трудна ситуация да търси правосъдие. Смятам, че заслужава изключително внимание проблематиката, свързана с натовареността на отделните магистрати с различна по сложност материя. Не може да се използва дълги години критерият количество за определянето на това дали един магистрат може или не може", обясни Рашков.
Според него, е известно безспорно, че този принцип за случайно разпределение на делата по електронен път влиза в противоречие с действителните дела. "Не ми е известно досегашният ВСС да се е справил с тази задача, а тя е изключително трудна", увери Бойко Рашков.
На въпрос на Екатерина Михайлов от СК дали Рашков ще предприеме административна реформа в рамките на съдебната власт, той отговори, че ако разковничето е административна реформа в самата съдебна власт, разбира се, че трябва да се предприемат подобни действия. "ВСС трябва да убеди останалите, за да се вземе колективното решение. Споделям това мнение. Въпросът е изключително сложен. Много е труден проблемът да се каже кое дело е сложно и кое не е. Ние сме разследвали и приключвали дела с по 2000-5000 пострадали лица. Опазил ме Господ от такива разследвания, каквито имаше преди време. Трябва да се обогати принципът на разпределянето на делата", коментира Рашков.
Димитър Лазаров, член на Комисията по правни въпроси попита Рашков за критерии според него за максималната натовареност на един съдия. "Бих апелирал към вас: не искайте готови рецепти в този момент, нека да поработим върху проблематиката, сега каквото и да кажа, ще съм в грешка. Мога да кажа по 50-60 дела на съдия, това би ли било реалистично", запита реторично Рашков.
На въпрос на Мая Манолова от ПГ на КБ как Рашков ще гарантира своята независимост във ВСС като бивш член на БСП, Рашков отговори, че е проявил интерес към въпросите на НПО. "Направи ми впечатление, че те акцентират на тези въпроси и внушават по такъв начин за голямо съжаление, че онзи, който е избран за член на ВСС от висшата власт - от НС, като че ли той е сатанизиран. Далеч съм от подобен начин на разсъждение. За всеки, който е номиниран за член на ВСС от парламента, това е чест, защото НС изразява интересите на най-широк кръг от българските граждани", подчерта Рашков. "Ако смятат, че аз ще се влияя от политически и други въздействия, няма да ме изберат за член на ВСС и аз ще приема това", каза още Рашков. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар