Холандските либерали печелят 41 места в парламента
Избирателите в Холандия подкрепиха двете проевропейски центристки партии, а евроскептиците от антиимигрантската Партия на свободата, са изправени пред тежко поражение.
След преброяването на по-голямата част от бюлетините премиерът в оставка Марк Рюте обяви победата на своята дясноцентрискта Народна партия за свобода и демокрация. Лявоцентристката Партия на труда остава на второ място с малка разлика. И двете партии ще спечелят повече места, отколкото им отреждаха социологическите изследвания.
Изборите вчера бяха тест за това дали обществото подкрепя мерките за строги ограничения и спасителните помощи в еврозоната. Първоначалните резултати дават на партията на Рюте 41 места в 150-местната Долна камара на парламента, с две повече от Партията на труда.
Теоретично двете партии могат да сформират ново коалиционно правителство, но техните лидери отхвърлиха подобна възможност по време на предизборната кампания.
Партията на свободата на Герт Вилдерс ще загуби места в парламента - от 24 на 13, показват екзит половете. Социалистическата партия се очаква да остане на трето място с 15 места, същият резултат като на изборите през 2010 г. Очаква се неокончателните крайни резултати да бъдат обявени по-късно днес, а официалните резултати ще бъдат потвърдени в понеделник.
Рюте основа предизборната си кампания на обещанието за намаляване на дефицита на Холандия и за стимулиране на икономиката чрез инвестиции в инфраструктурата, а лидерът на Партията на труда Диедерик Самсом защитаваше програми за инвестиции в създаването на работни места.
Самсом заяви, че държавите членки на ЕС трябва да работят заедно за преодоляване на кризата и отхвърли идеята Холандия да бъде ръководена от Франция или Германия в подхода си към еврозоната. Идеите на Самсом се възприемаха като отглас на политиката на новоизбрания френски президент социалист Франсоа Оланд, който иска увеличаване на разходите и вдигане на данъците за богатите. Политиката на Рюте отразява плановете на германския канцлер Ангела Меркел за стриктно придържане към мерките за строги ограничения на разходите, които да доведат до намаляване на дефицита на страните.
Аналитиците считат, че резултатът от изборите в Холандия ще бъде от важно значение за кампанията на Германия за фискална дисциплина в еврозоната. Изборите бяха насрочени, след като Партията на свободата оттегли подкрепата си за бюджетните съкращения, предприети от Рюте, преди шест месеца. /Би Би Си
114
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
холандия не ни иска в шенген,защото е пълна с български цигани,които ни излагат и срамят и извършват само престъпления там