Шумен се включва в кампанията за доброволно кръводаряване
Сн. Интернет
Жителите на област Шумен да се включат в организираната кръводарителска кампания във връзка с обявения недостиг на кръв и кръвни продукти от кръвни групи А и нула.
За това призовава областният управител Димитър Александров, съобщиха от пресцентъра на администрацията.
Всеки, който желае да дари кръв, независимо от кръвната група, може да го направи в отделението по трансфузионна хематология в шуменската болница. То се намира до сградата на ТЕЛК и работи всеки работен ден от 7.30 до 13.00 ч.
Във връзка с организираната кампания отделението по трансфузионна хематология ще работи извънредно утре на 16 септември - неделя от 9.00 до 12.00 ч., а телефонът за контакти е 054 800 924, уточниха от областния пресцентър.
В понеделник на 17 септември кръв могат да дарят освен служители на областната администрация и желаещи граждани. Това може да стане в импровизирания кръводарителски пункт в зала 2 на областна управа в часовете от 11 до 13 часа.
На следващия ден – вторник – 18 септември, от 8.30 до 12.00 ч., в сградата на РПУ кръв ще дарят и служителите на ОД на МВР-Шумен.
Кръводарителската кампания е подкрепена и от доброволците към БЧК-Шумен.
ШУМ.БГ
wtf, ти не проумяваш ли абсурдността на положението? Уверяват те че в България кръводаряването е доброволен акт, експлоатират хуманното и благородното в теб за да те източат, а когато пострадаш, се скатават и те принуждават да си купуваш кръв! Аиде развявай байрака и повеждай баламите към светилището да умилостивявате боговете с човешка кръв! :)
Не съм достатъчно голям да давам още, но когато най-добрия ми приятел умираше от загуба на кръв бих му дал всичката си за да оживее. Благодаря на всички балами, които дариха кръв тогава. Дано да има повече балами...
Като дариш кръв ти дават едно картонче, че си донор на кръв и после на гъба му записват датите, на които си дарявал. С него уж после може да ползваш някакви преференции, ако някой ден на теб ти се наложи кръвопреливане. Но дали е така - не знам, за радост не ми се е налагало.
Като дариш ти дават една торба сладкиши и бисквити.
Наистина има логика да се заплаща нещо за кръвта, при условие, че е годна и ще се ползва. Пък който е чак толкова алтруист да отказва парите. Да дават по един дневен надник на дарител, не е чак такъв харч. Не го разбирам това, дават се луди пари за щяло и нещяло, от поне сигурно 5 години има зверски недостиг на кръв и не се мисля за някаква промяна при кръводаряването. Ами айде сега да вземат хората да умират на операционната маса, щото на няколкото пишман кръводарители ще им се отнеме възможността да се хвалят колко безкористни донори на кръв са. Нека им викат на кръводарителите бизнесмени и печелбари, но да има достатъчно кръв за кръвопреливане!
Между другото, наистина е вярно, че кръводаряването е полезно - стимулира процеса на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма.
Д-Р ДИМИТРИНА КОЛЕВА: ДАРЯВАНЕТО НА КРЪВ Е ПОЛЕЗНО И ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ!
Освен че помага да се спаси човешки живот, човекът, който дава кръв, засилва имунитета си и смъква рязко риска от сърдечни заболявания, съобщават специалистите.
2 юли 2008, 09:07
ИНТЕРВЮ
ЯНКА БОЯДЖИЕВА
Наскоро беше отбелязан Световният ден по кръводаряване - 14 юни. Този ден е посветен на хората, които са готови да дадат от собствената си кръв, за да спасят живота и здравето на другите.
Днес ви предлагаме интервю с д-р Димитрина Колева, която знае колко е цената на дарената кръв.
- Нека най-напред ви попитам за какви цели се използва донорската кръв в медицината?
- До ден -днешен в света няма препарат, който би могъл да замени донорската кръв. Това е най-важният биологичен продукт. Може да се посочат много категории пациенти и съответно болести, за които донорската кръв и въобще кръвните препарати са единственият начин за спасяване на живот. Например хората, страдащи от хемофилия, постоянно се нуждаят от препарати за съсирване на кръвта. Те не могат да живеят без тези лекарства. Донорската кръв е необходима и
за лечение на онкологичните заболявания.
Всички знаем, че противотуморната терапия предполага унищожаване на раковите клетки. Но наред с това за известно време се нарушава и качеството на кръвта. Именно през този период на болния е нужна поддържаща терапия с компоненти от донорска кръв, по-точно тромбоцити. Преливане на кръв много често се налага и при изгаряния, при различни операции, особено кардиохирургични. Често от кръв се нуждаят жените по време на раждане. В случай на голяма кръвозагуба само преливането на кръв може да спаси живота на майката и бебето. Всичко, което ви изброих, се случва всеки ден. Затова мога отговорно да заявя, че за медицината донорската кръв е безценна.
- Много често чуваме и четем, че донорската кръв не достига. Как ще коментирате това?
- Да, това наистина е проблем. В тази връзка ще спомена, че най-голяма трудност срещаме с редките кръвни групи. В нашата страна има какво да се желае в това отношение.
Както казах и по-горе, кръв винаги е необходима. Един голям процент от хората дават кръв за свой близък, приятел или колега. Но най-голямата група кръводарители са тези хора, които просто искат да спасят човешки живот, независимо кой е той. Това е едно чисто хуманно дело. Важното е на тези хора да се даде да разберат, че
не трябва да скриват своите евентуални болести, за да се гарантира безопасна кръв за нуждаещите се болни.
Тук е мястото да посоча, че не са много стимулите за безвъзмездните донори на кръв, но все пак съществуват такива. А се надявам за в бъдеще да се увеличат тези стимули.
- А моля ви сега да разкажете как се извършва самата процедура по вземане на кръв.
- Ще започна с това, че донор може да стане всеки, който е навършил пълнолетие. Пределната възраст не е ограничена, защото се срещат хора, които и на 65 години са напълно здрави и дееспособни. Когато отидете в пункта, за да дарите кръв, в регистратурата се проверява дали вашата фамилия не е между тези, които не могат да бъдат донори. Това е един обикновен списък, в който има данни, получени от онкодиспансерите, тубдиспансерите, наркологичните клиники, инфекциозните болници и други медицински учреждения. После всеки получава анкета, в която трябва да отбележи какви заболявания е прекарал. След това в лабораторията се определя нивото на хемоглобин в кръвта и кръвната група и човекът се изпраща при специалист. Той се запознава с изследванията, измерва теглото, температурата, кръвното му налягане. Разпитва го за начина му на живот и вредните навици, ако има такива. Това е важно, защото
ако донорската кръв съдържа дори и минимална незначителна доза алкохол или никотин, тя може да навреди
Знаем, че кръв се прелива на отслабнал, болен човек. Ако подобна кръв попадне например в организма на малко дете, това ще се отрази отрицателно на дейността на нервната и сърдечносъдовата система, както и на функциите на жлезите с вътрешна секреция. Освен това докторът преглежда кръводарителя за наличие дори на татуировки, защото те могат да бъдат риск за инфекции. Ако не се открият противопоказания, лекарят определя какъв обем кръв може да дари този човек. Преди процедурата на кръводарителя се дава да похапне нещо. След като кръвта вече е получена, една малка част от нея се изпраща в лабораторията за контролно изследване. Това е задължително в целия свят - кръвта се проверява за наличие на четири основни инфекции: СПИН, сифилис, хепатит В и хепатит С.
Човек може да стане кръводарител, без това да навреди на здравето му, четири пъти в годината (за жените) и пет пъти за мъжете, с интервал от два месеца.
- От вашите думи става ясно, че донорът и неговата кръв трябва старателно да се проверяват. Но не е тайна, че има случаи на заразени с донорска кръв хора. Какво ще кажете по този повод?
- За съжаление,
има и такива случаи, и то не един и два.
Това, разбира се, е най-страшното, което може да се случи. По това две мнения няма - донорската кръв трябва да се подлага на много строг контрол. За това говорят и многобройните нормативни актове, но аз мисля, че и всеки служител в тази област трябва да осъзнава и своята собствена роля и отговорност. Това е сериозна отговорност и всяка грешка лежи на съвестта на някого. Всеки нов донор за нас е потенциално опасен. Затова, след като кръводарителят е дал кръв и тя премине всички тестове в имуноферментните лаборатории, ние изпращаме кръвната плазма за карантинизация. Там тя се пази в продължение на шест месеца, за да се изключи възможният инкубационен период на някакъв вирус. Тази схема изключва почти изцяло предаването на някаква болест чрез заразена кръв.
- А самото донорство безопасно ли е? Съществува мнението, че човек може да се зарази с вирусни заболявания, когато дарява кръв.
- Това е напълно изключено! Медицинската апаратура и медицинските инструменти, с които влиза в контакт донорът, са еднократни и стерилни. Така че
вземането на кръв не представлява никаква опасност. Напротив, това дори е полезно
Когато човек даде от своята кръв, организмът го възприема като кръвозагуба. Благодарение на това се стимулира костният мозък, който започва да изработва кръвни клетки. А така се подмладява кръвта, както и целият организъм. Това създава бариера за различни заболявания и влияе положително на състоянието на донора. Освен това, тялото на донора получава един вид “имунитет” - при евентуална по-голяма загуба на кръв неговият организъм ще се адаптира по-лесно към такава екстремна ситуация. Многогодишни изследвания на учените показват, че при донорите съществено
намалява рискът от възникване на сърдечносъдови заболявания.
И, разбира се, подобрява се неговото психологично състояние. Усещането, че даряваш на хората частичка от себе си, помага да повишиш самочувствието си, както и чувството за собствено достойнство. А това са положителни емоции. Затова хората, които даряват кръв, са жизнерадостни и активни.
- В развитите европейски страни ситуацията с донорството е много по-добра. Има ли някакви международни принципи за донорство, които и ние би трябвало да спазваме и следваме?
- Практически всяка страна си има своя схема за организация на донорство. Например в САЩ преливането на кръв е платена процедура за болния. Това означава, че и донорите съответно получават някаква сума за своята кръв или кръвна плазма. В почти всички европейски страни донорството е безвъзмездно, но в същото време хората, даряващи своята кръв, получават възможността през годината да се възползват от пълни изследвания във всяка клиника в страната. А знаем, че медицинските услуги в европейските болници никак не са евтини. И още нещо интересно: в много европейски държави е важно човек да притежава карта за донорство. Това дори до голяма степен е гаранция той да си намери хубава работа, защото означава, че този човек е здрав и трудоспособен. Но, както се досещате, въпреки че и ние вече сме европейска държава, разбира се, не само в географски смисъл, не можем все още да догоним тяхната организация на донорство, не можем да достигнем техните критерии в това отношение.
- А какво ще кажете за пропагандата, или да я наречем рекламата, вкл. и медийна, за даряване на кръв?
- В интерес на истината трябва да отбележа, че на много места в чужбина въпросът с рекламата и пропагандата на донорството е на едно много добро ниво. Там
даряването на кръв се смята за престижен и уважаван акт
Във Франция много известни хора - общественици, кинозвезди, въобще звезди в областта на изкуството и културата, стават донори и активно подкрепят развитието на донорското движение. Но за това те отделят достатъчно средства. Пак остава да се надяваме, че ще стигнем развитите държави и в това отношение. А виждате, че то е не само финансов, но и морален акт, независимо че понякога тук малко се размиват понятията престиж и морал.
Коментари
шебек
wtf, ти не проумяваш ли абсурдността на положението? Уверяват те че в България кръводаряването е доброволен акт, експлоатират хуманното и благородното в теб за да те източат, а когато пострадаш, се скатават и те принуждават да си купуваш кръв! Аиде развявай байрака и повеждай баламите към светилището да умилостивявате боговете с човешка кръв! :)
wtf
Не съм достатъчно голям да давам още, но когато най-добрия ми приятел умираше от загуба на кръв бих му дал всичката си за да оживее. Благодаря на всички балами, които дариха кръв тогава. Дано да има повече балами...
Tanq
всички наи вече тоя рязан шебек са долни боклуцииииииии хахаха измет иди даи крав да ти се махнат циреите от газа
* Коментар транслитериран от системата
5 0шебек
wtf, голям си ти, не се прави на "дръж ми шапката". :)
За близки и приятели и аз съм давал и ще давам кръв. Останалите, които дават ей тъй, за да получат душевна индулгенция, припомням:
"Докато има балами, ще има и тарикати!" ;)
Анонимен
Като дариш кръв ти дават едно картонче, че си донор на кръв и после на гъба му записват датите, на които си дарявал. С него уж после може да ползваш някакви преференции, ако някой ден на теб ти се наложи кръвопреливане. Но дали е така - не знам, за радост не ми се е налагало.
Като дариш ти дават една торба сладкиши и бисквити.
Наистина има логика да се заплаща нещо за кръвта, при условие, че е годна и ще се ползва. Пък който е чак толкова алтруист да отказва парите. Да дават по един дневен надник на дарител, не е чак такъв харч. Не го разбирам това, дават се луди пари за щяло и нещяло, от поне сигурно 5 години има зверски недостиг на кръв и не се мисля за някаква промяна при кръводаряването. Ами айде сега да вземат хората да умират на операционната маса, щото на няколкото пишман кръводарители ще им се отнеме възможността да се хвалят колко безкористни донори на кръв са. Нека им викат на кръводарителите бизнесмени и печелбари, но да има достатъчно кръв за кръвопреливане!
Между другото, наистина е вярно, че кръводаряването е полезно - стимулира процеса на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма.
Анонимен
Дядо ми беше редовен кръводарител.
шебек
По дядовото ти време нямаше простотии.
Анонимен
Д-Р ДИМИТРИНА КОЛЕВА: ДАРЯВАНЕТО НА КРЪВ Е ПОЛЕЗНО И ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ!
Освен че помага да се спаси човешки живот, човекът, който дава кръв, засилва имунитета си и смъква рязко риска от сърдечни заболявания, съобщават специалистите.
2 юли 2008, 09:07
ИНТЕРВЮ
ЯНКА БОЯДЖИЕВА
Наскоро беше отбелязан Световният ден по кръводаряване - 14 юни. Този ден е посветен на хората, които са готови да дадат от собствената си кръв, за да спасят живота и здравето на другите.
Днес ви предлагаме интервю с д-р Димитрина Колева, която знае колко е цената на дарената кръв.
- Нека най-напред ви попитам за какви цели се използва донорската кръв в медицината?
- До ден -днешен в света няма препарат, който би могъл да замени донорската кръв. Това е най-важният биологичен продукт. Може да се посочат много категории пациенти и съответно болести, за които донорската кръв и въобще кръвните препарати са единственият начин за спасяване на живот. Например хората, страдащи от хемофилия, постоянно се нуждаят от препарати за съсирване на кръвта. Те не могат да живеят без тези лекарства. Донорската кръв е необходима и
за лечение на онкологичните заболявания.
Всички знаем, че противотуморната терапия предполага унищожаване на раковите клетки. Но наред с това за известно време се нарушава и качеството на кръвта. Именно през този период на болния е нужна поддържаща терапия с компоненти от донорска кръв, по-точно тромбоцити. Преливане на кръв много често се налага и при изгаряния, при различни операции, особено кардиохирургични. Често от кръв се нуждаят жените по време на раждане. В случай на голяма кръвозагуба само преливането на кръв може да спаси живота на майката и бебето. Всичко, което ви изброих, се случва всеки ден. Затова мога отговорно да заявя, че за медицината донорската кръв е безценна.
- Много често чуваме и четем, че донорската кръв не достига. Как ще коментирате това?
- Да, това наистина е проблем. В тази връзка ще спомена, че най-голяма трудност срещаме с редките кръвни групи. В нашата страна има какво да се желае в това отношение.
Както казах и по-горе, кръв винаги е необходима. Един голям процент от хората дават кръв за свой близък, приятел или колега. Но най-голямата група кръводарители са тези хора, които просто искат да спасят човешки живот, независимо кой е той. Това е едно чисто хуманно дело. Важното е на тези хора да се даде да разберат, че
не трябва да скриват своите евентуални болести, за да се гарантира безопасна кръв за нуждаещите се болни.
Тук е мястото да посоча, че не са много стимулите за безвъзмездните донори на кръв, но все пак съществуват такива. А се надявам за в бъдеще да се увеличат тези стимули.
- А моля ви сега да разкажете как се извършва самата процедура по вземане на кръв.
- Ще започна с това, че донор може да стане всеки, който е навършил пълнолетие. Пределната възраст не е ограничена, защото се срещат хора, които и на 65 години са напълно здрави и дееспособни. Когато отидете в пункта, за да дарите кръв, в регистратурата се проверява дали вашата фамилия не е между тези, които не могат да бъдат донори. Това е един обикновен списък, в който има данни, получени от онкодиспансерите, тубдиспансерите, наркологичните клиники, инфекциозните болници и други медицински учреждения. После всеки получава анкета, в която трябва да отбележи какви заболявания е прекарал. След това в лабораторията се определя нивото на хемоглобин в кръвта и кръвната група и човекът се изпраща при специалист. Той се запознава с изследванията, измерва теглото, температурата, кръвното му налягане. Разпитва го за начина му на живот и вредните навици, ако има такива. Това е важно, защото
ако донорската кръв съдържа дори и минимална незначителна доза алкохол или никотин, тя може да навреди
Знаем, че кръв се прелива на отслабнал, болен човек. Ако подобна кръв попадне например в организма на малко дете, това ще се отрази отрицателно на дейността на нервната и сърдечносъдовата система, както и на функциите на жлезите с вътрешна секреция. Освен това докторът преглежда кръводарителя за наличие дори на татуировки, защото те могат да бъдат риск за инфекции. Ако не се открият противопоказания, лекарят определя какъв обем кръв може да дари този човек. Преди процедурата на кръводарителя се дава да похапне нещо. След като кръвта вече е получена, една малка част от нея се изпраща в лабораторията за контролно изследване. Това е задължително в целия свят - кръвта се проверява за наличие на четири основни инфекции: СПИН, сифилис, хепатит В и хепатит С.
Човек може да стане кръводарител, без това да навреди на здравето му, четири пъти в годината (за жените) и пет пъти за мъжете, с интервал от два месеца.
- От вашите думи става ясно, че донорът и неговата кръв трябва старателно да се проверяват. Но не е тайна, че има случаи на заразени с донорска кръв хора. Какво ще кажете по този повод?
- За съжаление,
има и такива случаи, и то не един и два.
Това, разбира се, е най-страшното, което може да се случи. По това две мнения няма - донорската кръв трябва да се подлага на много строг контрол. За това говорят и многобройните нормативни актове, но аз мисля, че и всеки служител в тази област трябва да осъзнава и своята собствена роля и отговорност. Това е сериозна отговорност и всяка грешка лежи на съвестта на някого. Всеки нов донор за нас е потенциално опасен. Затова, след като кръводарителят е дал кръв и тя премине всички тестове в имуноферментните лаборатории, ние изпращаме кръвната плазма за карантинизация. Там тя се пази в продължение на шест месеца, за да се изключи възможният инкубационен период на някакъв вирус. Тази схема изключва почти изцяло предаването на някаква болест чрез заразена кръв.
- А самото донорство безопасно ли е? Съществува мнението, че човек може да се зарази с вирусни заболявания, когато дарява кръв.
- Това е напълно изключено! Медицинската апаратура и медицинските инструменти, с които влиза в контакт донорът, са еднократни и стерилни. Така че
вземането на кръв не представлява никаква опасност. Напротив, това дори е полезно
Когато човек даде от своята кръв, организмът го възприема като кръвозагуба. Благодарение на това се стимулира костният мозък, който започва да изработва кръвни клетки. А така се подмладява кръвта, както и целият организъм. Това създава бариера за различни заболявания и влияе положително на състоянието на донора. Освен това, тялото на донора получава един вид “имунитет” - при евентуална по-голяма загуба на кръв неговият организъм ще се адаптира по-лесно към такава екстремна ситуация. Многогодишни изследвания на учените показват, че при донорите съществено
намалява рискът от възникване на сърдечносъдови заболявания.
И, разбира се, подобрява се неговото психологично състояние. Усещането, че даряваш на хората частичка от себе си, помага да повишиш самочувствието си, както и чувството за собствено достойнство. А това са положителни емоции. Затова хората, които даряват кръв, са жизнерадостни и активни.
- В развитите европейски страни ситуацията с донорството е много по-добра. Има ли някакви международни принципи за донорство, които и ние би трябвало да спазваме и следваме?
- Практически всяка страна си има своя схема за организация на донорство. Например в САЩ преливането на кръв е платена процедура за болния. Това означава, че и донорите съответно получават някаква сума за своята кръв или кръвна плазма. В почти всички европейски страни донорството е безвъзмездно, но в същото време хората, даряващи своята кръв, получават възможността през годината да се възползват от пълни изследвания във всяка клиника в страната. А знаем, че медицинските услуги в европейските болници никак не са евтини. И още нещо интересно: в много европейски държави е важно човек да притежава карта за донорство. Това дори до голяма степен е гаранция той да си намери хубава работа, защото означава, че този човек е здрав и трудоспособен. Но, както се досещате, въпреки че и ние вече сме европейска държава, разбира се, не само в географски смисъл, не можем все още да догоним тяхната организация на донорство, не можем да достигнем техните критерии в това отношение.
- А какво ще кажете за пропагандата, или да я наречем рекламата, вкл. и медийна, за даряване на кръв?
- В интерес на истината трябва да отбележа, че на много места в чужбина въпросът с рекламата и пропагандата на донорството е на едно много добро ниво. Там
даряването на кръв се смята за престижен и уважаван акт
Във Франция много известни хора - общественици, кинозвезди, въобще звезди в областта на изкуството и културата, стават донори и активно подкрепят развитието на донорското движение. Но за това те отделят достатъчно средства. Пак остава да се надяваме, че ще стигнем развитите държави и в това отношение. А виждате, че то е не само финансов, но и морален акт, независимо че понякога тук малко се размиват понятията престиж и морал.
Едно интервю на Яна БОЯДЖИЕВА
шебек
Хахаха... Колко реалистично е мургава ръката на снимката! :)))