Дърпана от коне каруца преминава покрай нас на път за кафене в заспалия български планински град Якоруда, където пием еспресо и дъвчем тестени изделия със сирене. На широкия градски площад хората се въртят около изложена съветска гаубица, пъдят улични кучета и хвърлят бегли погледи на чужденката, който прави снимки, пише Асошиейтед прес в материал за страната ни, озаглавен "България - древни руини, бързи коли и сирене".
Само няколко дни преди това в София надвиквахме пулсиращата музика в един от горещите нощни клубове в България, изпълнен с момичета с къси поли, танцуващи върху масите, и с метални детектори на входа. Посещение в България може да ви накара да се почувствате така сякаш се връщате назад във времето и ставате свидетели на общество, което се е модернизирало с бясна скорост. По пътищата се движат едновременно мулета и Ферарита. Близо до магазин, в който се продават дрехи на Прада и Версаче, възрастни жени продават плетени на една кука и бродирани покривки за маса. Порутени жилищни сгради от времето на СССР гъмжат от хора, както и лъскав нов Мол, пише авторката Корали Карлсън, която е сгодена за българин, живеещ в Ню Йорк.
Тя споделя впечатленията си от второто си идване в страната ни това лято, когато посетила София, малки планински селища, древни римски руини и черноморски курорти.
Никъде разполовяването на две не е толкова очевидно и приятно, колкото в София, пише авторката и разказва за разходката си в по жълтите павета в центъра на града до катедралата "Свети Александър Невски". В близък затревен парк на бит пазар се продават традиционни ръчно изработени предмети и сувенири от комунистическото минало на България, включително партийни книжки, в които хората записвали месечния си членски внос за Комунистическата партия, разказва тя.
Но през нощта посещаваме заведения в София с мускулести мъже и кльощави, оскъдно облечени жени. В бар Флайт седим навън и наблюдаваме пристигането на лъскави нови коли Астън Мартин, Ферари и мощни Мерцедес Бенц, продължава журналистката.
Тя е посетила и черноморското крайбрежие, "голяма притегателна сила за туристите, особено руснаци". Отбелязва, че месец след самоубийствения атентат на летището в Бургас, при който бяха убити петима израелски туристи и българския шофьор на автобуса, белезите от атаката са незабележими за обикновения посетител. Плажовете продължаваха да са пълни хора, пише Карлсън.
Тя е особено впечатлена от руините от Римската, Византийската и Османската империя, които разгледала при посещението си в Несебър и Пловдив. Силно впечатление й е направила и българската кухня, поради което определя страната ни като кулинарен рай. Споменати са мусаката, пълнените чушки, сиренето (посочва гръцкото сирене фета), гъстото кисело мляко, шопската салата, баницата, меда.
Авторката отбелязва, че повечето знаци по улиците са изписани на български и английски език, а повечето ресторанти имат менюта на английски, понякога с хумористичен превод. Но допълва че общуването на английски може да бъде трудно, тъй като българите не разбират добре американския акцент. Най-голямо объркване у нея е предизвикало клатенето на главата в обратна посока като знак за "да" или "не". "Главата ми се върти в погрешната посока, само като си помисля за това", завършва авторката.
БГНЕС/АП
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
Не е видяла селски сбор или циганска сватба !
А за въртенето на главата ,моите уважения ама много важно .
Анонимен
"общуването на английски можело да бъде трудно"... ами да вземе да понаучи български ли, кво ли?! Аз като ходя в щатите да не би някой да се опитва да ми говори на български или табелите им и паспортите им да са и на български!? Ама ние сме си за еб*не, щото не се спряхме да лижем задници!
ALOOOO
има езици които са световен стандарт и такъв е английския..
Анонимен
Заглавието на Асошиейд прес ли е или на нашите драскачи. Струва ми са, че цитатите са доста извадени от контекста!
Анонимен
Към поамериканченото и види ми се доста объркано "ALOOOO": -"АЛОООУ" (с главни букви, че белким се стреснеш и поосъзнаеш), освен английския има още само около 2000 (две хиляди) езика по света, ве мой! Кой те излъга така брутално - американските празни филмчета ли те подведоха така, а? Преди много години имаше един такъв глупав опит за създаване на някакъв световен език (Есперанто се казваше опита ;), ама нещо не се получиха нещата! Що не се пробваш да поспориш с някой французин, немец, италианец или пък арабин, че английския бил "световен стандарт", а?!.. дано имаш здрави и бързи крака, че иначе задължително ще отнесеш шамарите ;) Истината е, че всъщност няма световни езици, но пък има сериозни хора-патриоти и мнооожество мекотели навсякъде по света и едните доста успешно налагат не само езика си, а и какво ли още не на другите! ...мдаа, в този ред на мисли - я познай ти от кои си...
qwerty
аз ще допълня че американците са нагли и невъзпитани копеленца и затова никъде по света не ги обичат.бърз пример за това е че когато кажеш на англичанин "извини ме за лошия ми английски" англичанина възпитано и с чувство за хумор ти отговаря "о не се притеснявай твоя английски е много по-добър от моя български" и просто няма как да не се усмихнеш,а когато кажеш същото на американец той ти отговаря с "няма проблем ще се научиш". е как да ги харесвам тия тъпаци американците
Българин
Мо ка да ги прайм, тъпи са си американците и ограничени. Мани, ами са и световно известни с невежеството си. Мноого си приличат с англичаните по простотия, само дето на Острова си го признават с типичния им хумор. Пък и кво да очакваш от драскачка, дето държавата и има история по малка от някои европейски фирми например. Ма айда ша им простим, то на глупав човек кво друго да направиш. то да е х..й да му го набуташ, ама акъл не можем хихихихи.
www
И все пак английският език е стандарт за света - можеш да питаш всякакви немци, французи и други на какъв език общуват с чужденци. Но..добрата новина е, че всичко това до едно-две десетилетия ще стане излишен спор с масовото въвеждане на моментални преводачи при разговор, така че всеки си плямпа неговия език, но събеседника му чува националния си - такива технологии има и сега, но не са масови. Считам, че тогава ученето на чужди езици ще бъде екзотика и начинание само на тези, които искат да четат и общуват в оригинал :)
див селинджър
Т"шак! Ура за американскат писателка. Сто мангала да я напъплят!