Софийският апелативен съд /САС/ оправда Марио Николов и всички останали подсъдими по делото САПАРД по всички обвинения, предаде репортер на БГНЕС.

Председателят на съдебния състав съдия Калин Калпакчиев, който преди броени дни беше избран за член на новия ВСС счете за нужно да поясни съдържанието на присъдата. В съдебна зала той коментира, че липсва обективна съставомерност на престъплението, в което подсъдимите са обвинени. Присъдата от днес отменя изцяло присъдата на СГС в осъдителната й част и потвърждава присъдата й в оправдателната част, свързана с Людмил Стойков. На практика с нея се постановява пълното оправдаване на всички подсъдими. Установи се от заключенията на допълнителните банкова и съдебно-икономическа експертиза, които САС назначи и изслуша, че преводите, за които се твърди, че са извършени от подсъдимите, са извършени от други лица, обясни съдия Калпакчиев пред съдебния състав. Отношенията между подсъдимите не водят до извода, че между тях е на лице организирана престъпна група по смисъла на закона. Правните трудности на това дело се коренят в разделянето в хода на досъдебното производство от страна на прокуратурата. Именно това е една от основните пречки да бъдат пълно и вярно установени фактите по делото, смятат апелативните съдии.

Адвокатът на Марио Николов Менко Менков също коментира днешната оправдателна присъда. Според него това е "изключително грандиозен успех за българското правосъдие и демокрацията по принцип". "САС стигна много дълбоко до истината и събра изключително много важни доказателства, за да докаже невинността на нашите клиенти. Присъдите на първа инстанция се постановяваха при непълно изясняване на фактическата обстановка и при нервана обстановка на влияние от страна на различни фактори за осъдителна присъда", каза още адвокат Менков. "Тези лица станаха подсъдими с една докладна записка от преди 7 години, изпратена от наша служба до ОЛАФ и обратно. Човекът, който я е написал, вече е пенсионер. В хода на делото той идваше да прави допълнителни проверки и си взимаше пет килограма кайма от предприятието, което продължаваше да работи. Този пък, който отговаряше за ОЛАФ, живееше във фактическо съжителство с Калина Илиева и заедно тримата си пишеха едни неща", каза още Мемков.

БГНЕС припомня, че преди два дни прокуратурата поиска осъдителни присъди по делото "САПАРД", така и второто дело срещу Марио Николов в Софийския апелативен съд бе пред своя край на втора инстанция. Това е делото срещу Марио Николов, Людмил Стойков, Мариана Николова, Ана Шаркова, Валентин Ангелов, Иван Иванов – подсъдими за пране на пари от програма САПАРД. На 19 септември страните по делото пледираха пред съда. Държавното обвинение поиска тогава осъдителни присъди за всички подсъдими, включително и за Людмил Стойков. Преди време по-долната инстанция - Софийски градски съд, осъди Марио Николов на 10 години затвор и оправда Людмил Стойков.

Николов и Стойков, заедно с още няколко души са подсъдими за пране на пари на над 12, 8 млн. лева от предприсъединителната САПАРД.

Според публикации в печата Марио Николов и Людмил Стойков, който бе сред основните спонсори на Георги Първанов, са прекарвали европейските пари през регистрирана в САЩ офшорка "Кингстън ентърпрайсис". След това инвестирали средствата в курортния комплекс "Дюни". По време на обвинението Стойков прехвърлил голяма част от имуществото си на анонимни офшорки, включително и това от "Дюни". /БГНЕС