Не бива да допускаме повече съмнения за липса на политическа воля за въвеждане на механизми на граждански контрол, парламентарен контрол, ясни правила в едни сектори нереформирани от 20 години. Приемането на законите за разузнавателните и специалните служби не е самоцел, а демократично изискване за ефективност в тази част от сектора за сигурност.

Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред Съвета по външна политика, отбрана и сигурност към президентството, предаде репортер на БГНЕС.

Недопустимо е тези институции да стоят без закони, да се крепят само на няколко члена, продължи президентът. За мен е по-добре дори законите да са не съвършени, но да ги има, отколкото да ги няма, обяви той. Проблеми в този сектор на сигурността не трябва да се решават на парче и не трябва да се политизират, каза още президентът. Тези служби не служат на една или друга партия, те служат на държавността, допълни той.

Според Плевнелиев това, че имаме консенсус означава, че политическите партии ще подкрепят този процес с много аргументи и добра мотивация, за да има работещи закони. "Най-важното за днес е да дадем трибуна, да чуем всеки и да получим идеи по тази толкова важна тема. За нас е важно тези проектозакони, когато влязат в парламента дискусиите да бъдат улеснени и по този начин да вземем оптимално решение ", заяви той.

Още в кандидат-президентската си кампания аз обещах, поех ангажимента за продължаване на реформите в сектор "сигурност" и специално за закони за Националната разузнавателна служба, военното разузнаване, национална служба сигурност и общ устройствен закон, каза още Плевнелиев. Според него новите регламентации ще доведат до създаване на инструментариум за взаимодействие при кризи, но и при заплаха от кризи. Механизъм, който от своя страна осигурява възможност и за ангажиране на ресурс, допълни президентът. /БГНЕС