В Брюксел, Съветът по общи въпроси се очаква да отправи пореден призив към България и Румъния да ускорят изпълнението на изискванията в мониторинговия механизъм.
В заключенията, които предстои да бъдат приети днес, за юлските доклади на Европейската комисия, за нашата страна е отбелязано, че е постигнат съществен напредък в законодателната рамка, но са нужни допълнителни усилия за ефективното й прилагане.
Документът, който ще бъде на вниманието на министрите на външните работи и европейските въпроси, повтаря констатацията на ЕК от последния доклад – че България е на път да постигне целите на мониторинга, ако ускори реформите. Като оставащо предизвикателство е посочено постигането на убедителни и трайни резултати срещу организираната престъпност и корупцията по върховете. "Съветът призовава България да положи повече усилия за основна реформа на съдебната система", пише още в документа, в който отново се подчертава важността на изборите за нов Висш съдебен съвет.
За Румъния очаквано е отделено внимание на последните събития, както и на значението на върховенството на закона и независимостта на съдебната система.
Съвета отправя към Европейската комисия поздравления за работата й по мониторинга, и заявява, че изцяло споделя обективните й и балансирани анализи, както и отправените от нея препоръки. Мониторинговият механизъм е спомогнал за напредъка в двете страни. Той е подходящ инструмент за подпомагане на по-нататъшните реформи и остава в сила до изпълнение на целите си, пише още в документа. Одобряването му е стандартна процедура, следваща всеки доклад на ЕК по механизма за наблюдение. Текстът е предварително съгласуван между страните-членки и се очаква да бъде приет без дискусии.
Основна тема на Съвета по общи въпроси ще е следващата финансова рамка на Европейския съюз – за периода от 2014-а до 2020-а година. В Брюксел днес и утре ще заседават и министрите на земеделието – те ще обсъждат помени в общата селскостопанска политика. Информацията е на БНР. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар