Мога да си обясня делото срещу мен в момента чрез политическа поръчка. Мога да си го обясня, чрез нездрав интерес на определени фигури, чийто имена в момента ще спестя. Това каза бившият образователен министър Владимир Атанасов пред БГНЕС.

Атанасов заяви още, че може да си обясни делото и с желание на прокуратурата да "заяви някаква сериозна дейност". "За съжаление в посока, която не може да доведе до кой знае какъв резултат", заяви още бившият министър, като посочи, че работата на обвинението е да защити интереса на държавата.

"Досещайте се сами. Не мога да ви кажа повече от това", така той отговори на въпроса на кого може да е политическата поръчка. "Ако ме питате дали премиерът Бойко Борисов стои зад тази работа – не, не стои той!", зададе сам той въпрос и му отговори.

Атанасов все пак призна, че не е отдавна в активната политика и "това буди огромно недоумение от къде накъде в момента някой се сеща за подобно дело". "Може би името ми не трябва да бъде спрягано с добро. Може би трябва да бъда маргинализиран в политическия живот на страната, към който продължавам да имам интерес", заяви бившият министър и посочи, че причините за позитивния имидж на един човек може да са хиляди.

Сделка няма, категоричен е Владимир Атанасов. Той обясни, че делото влиза в съда след 10 години, защото е минало прокурорски проверки, които "завършват без особен резултат".

"2009 г. август месец се възобновява интересът към това дело. Обвиненията на прокуратурата, с които аз не мога да се съглася са, че е извършена замяна на имот държавна собственост и че министърът е превишил правата си като е извършил разпоредителна сделка. Първо разпоредителна сделка няма, сделка няма. Второ не съм извършвал никаква замяна на държавна собственост", посочи бившият министър.

Той подчерта, че договорът имал предварителен характер и в него се казва, че подобна сделка може да се осъществи само чрез търг обществена поръчка и по законодателство на България. "10 месеца по-късно аз вече не съм министър и не мога да контролирам този процес", заяви Атанасов.

Той също, както каза в началото на делото, вярва категорично в съдебната система и посъветва хората да имат повече доверие в собствените си сили и в обществото като цяло. Призова и за "по-малко възможности различни форми на тайната власт да диктуват определени обстоятелства в нашия живот". Владимир Атанасов е категоричен, че ще пледира невинен, защото "не виждам с какво съм нарушил законите на Република България".

Делото ще продължи през ноември, когато се очаква да бъде разпитан и кметът на Варна Кирил Йорданов. Възможно е още тогава да започнат пледоариите по делото.

По-рано днес разпитаха Георги Велчев, който е брат на ексфинансовия министър Милен Велчев по делото срещу бившия образователен министър Владимир Атанасов. Георги Велчев каза, че не познава Владимир Атанасов. Той е сочен като основен свидетел по делото. Около час той дава показания, според които двата договора са сключени съответно с Икономическия университет Варна и образователното министерство. Не е била изпълнена обаче предпоставката за това те да влязат в сила. Тя е била да бъде обявен търг по закона за обществените поръчки от страна на областния управител.

Става въпрос за сгради, които са били общежития и те са в Златни пясъци. Самите сгради са били съборени. От фирмата му за тези сгради са водили разговори със всеки, който е могъл да се обозначи, че може да вземе някакво решение. Самото дело започна през април тази година и се очаква да приключи бързо. /БГНЕС