За първите шест месеца на 2012 година бяха постигнати първите цели - получи се надеждна, представителна и достоверна информация за предимствата, проблемите, потребностите и възможностите на специализираните структури в системата на прокуратурата.

Това заяви заместник-главният прокурор Галина Тонева по време на открит форум, посветен на управлението на магистратите от специализираните прокуратури, предаде репортер на БГНЕС.

Тези изследвания са част от проекта, осъществяван с финансовата подкрепа по ОП "Административен капацитет" на ЕС, който е започнал в началото на тази година и ще продължи до 27 юли 2013 г. Той е на стойност 569 хил. лева. Проектът е реализиран в партньорство с организацията "Прозрачност без граници".

Проектът претърпя развитие, разшири се, освен основните специализираните прокуратури към него бяха приобщени и специализираните прокурорски мрежи, посочи Галина Тонева. Имаме вече няколко аналитични доклада с констатации и препоръки, на основата на които ще се вземат ефикасни решения с крайна цел - подобряване ефективността на прокуратурата за противодействие на организираната престъпност, отбеляза зам.-главният прокурор.

Данните от доклада на Специализираната прокуратура за първите шест месеца на 2012 г. показват равнища на средна натовареност, която бележи тенденция към чувствително надвишаване на средните стойности при останалите прокурори. При подобна тенденция има риск от възникване на хроничен недостиг на кадри и забавяне на хода на разследване на делата до степен на загуба на капацитет за противодействие срещу тежката организирана престъпност, се казва в доклада.

Критично важно е да не се допусне "задръстване" на системата с дела, които всъщност не се отнасят до организираната престъпност. На базата на този опит съществуват възможности да аргументирано предложение за нова законодателна промяна, която да ограничи обхвата на делата. Друг алтернативен подход е да се направят предложения пред ВСС за увеличаване на числеността на прокурорите в специализираните прокуратури.

Институционалната структурна реформа, от друга страна, на специализираните прокуратури е изпреварила функционалното развитие в хода на реформата в прокуратурата. Създадени са нови институционални звена, започнало е създаването и на специализирани прокурорски мрежи. Резултатите от дейността на специализираните прокуратури за първите шест месеца показват, че са неутрализирани възможности за съществено ощетяване на държавни бюджет. Но следва да се отбележат и високите обществени очаквания за ефикасно и ефективно преследване на организираната престъпност и ако това не се потвърди има риск от спадане на доверието, се казва в анализа. /БГНЕС