Ние проповядваме традиционен ислям, не проповядваме шериатска държава. Това заяви пред съдебната палата в Пазарджик Ислям Шерифов от Рудозем, брат на един от подсъдимите – Хайри Шерифов, предаде репортер на БГНЕС.
Окръжният съд в Пазарджик гледа днес делото срещу 13 подсъдими за проповядване на радикален ислям. Заседанието трябваше да започне в 9.00 часа тази сутрин, но бе отложено с два часа заради неявяване на адвоката на част от обвиняемите - Хари Харалампиев, който не е уведомил съда за причините за отсъствието си. Не се явиха и част от призованите свидетели.
Пред съдебната палата в града има множество хора, близки и подвижници на обвиняемите от различни градове на страната. Сред присъстващите има жени с бурки, а мъжете са с основния религиозен белег - брадата. Те издигнаха и плакати с надписи: "Ислямът винаги е бил в подкрепа и защита на мира", "Ислямът нарежда човешкото убийство сред най-големите грехове и престъпления", "Коранът оценява човешкият живот като една от най-висшите ценности", "Господа управляващи, не си правете политика с религия, защото това е опасен бумеранг", "Господа управляващи, спрете насилието над мюсюлманите, 100 години стигат", "Вярваме в справедливия български съд".
Ние не сме опасни, не сме камикадзета, а обикновени граждани на тази държава, добави Шерифов. Той и хората около него очакват оправдателни присъди. На въпрос за салафизма той отговори с въпрос "Къде има такова салафиско движение?". Проповядване на салафизъм и уахабизъм – няма такова нещо, повтори той.
Шерифов отрече също, че подсъдимите са членували в нерегистрираната организация "Ал Уакф ал ислами", но потвърди, че това е по фондация от Саудитска Арабия, която не е регистрирана в България. "Имате ли обаче доказателства, че някой от тук е работил за нея", запита той.
Нели Моллаалмед, жена от Рудозем, заяви пред БГНЕС: "Това дело изобщо не трябваше да се състои. Смешни са обвиненията и затова сме дошли в подкрепа на тези хора. Не знам какво значи салафизъм и как да го обясня", твърди тя, но твърдо вярва, че делото няма да предизвика етническо напрежение, особено в районите, от които са дошли хората около нея.
"В момента кой може да потвърди, че службите не са станали жертва на задкулисен сценарий", запита Вели Караахмедов, експерт-анализатор по въпросите на исляма, който отказа да уточни къде точно работи. според него това е скалъпено дело и най-вероятно политически процес. Книгите, които са иззети, притежава всеки един арабист, обясни той.
По въпросите на салафизма, на исляма, на радикализма, на тероризма трябва да има дебат, ще го направим в една голяма българска зала, предложи той. И все пак обясни: Салафизмът не проповядва шериатска държава, а изчистването на човешката душа. Аз не съм привърженик на салафизма, който обаче не означава нищо вредно, посочи Караахмедов.
"В България няма радикален ислям. Обвиненията са безпочвени, не почиват на никакви факти и ние сме спокойни за изхода на делото", заяви един от обвиняемите Байрам Ушев. Ушев заяви, че е завършил в Саудитска Арабия и посочи, че е на заплата към Главно мюфтийство, опровергавайки по този начин информацията, че семинарите и организацията покрай тях са финансирани с пари от Саудитска Арабия. Той подчерта, че не знае за такова финансиране. /БГНЕС
Коментари
suzan
геноцид над мусулманите в балгария
* Коментар транслитериран от системата
0 1