Институтът за социални изследвания и маркетинг представи данни от последното си проучване за политическите нагласи и рейтинг на основните политически фигури и институции в началото на есенния политически сезон, предаде репортер на БГНЕС.

Данните бяха представени от социолога Давид Кюранов. На пресконференцията присъстваха и директорът на института Мирослава Радева, както и Петър Живков, занимаващ се със статистическата обработка.

През септември месец 2012 г. сред направените преки интервюта с респондентите за очакванията на хората за положението в страната, се запазват равнищата от началото на лятото – 15% очакват положението да се подобри. Има намаляване и на песимистите.

Кюранов посочи, че за хората има ясно отделяне на една политическа клика, която не се грижи за техните интереси. 64% смятат, че правителството днес облагодетелства бизнес монополи, които са близки до властта, 22% смятат, че бизнесът може да се развива в България в конкурентна среда. Политическата опозиция в България е привидна. 77% смятат, че политиците работят за собствена изгода, повече от половината анкетирани смятат, че няма политическа партия в България, която да изразява техните интереси. Има силна дистанция изобщо от политическото, заяви Кюранов.

60% смятат, че изборите ще бъдат манипулирани. 68% смятат, че нищо не зависи от българските граждани, че те не могат да влияят на властта, сочи изследването. Кюранов каза, че все още нямаме самочувствието на едно гражданско общество, което може да променя нещо. "Единственото, което е позитивно и е подкрепено от повече хора е по отношение на членството в ЕС. Все още евроскептицизмът не е надделяващ. 43% смятат, че получаваме повече плюсове от членството ни в ЕС, а 39% смятат, че минусите са повече", добави Кюранов.

За заявката за изграждане на инфраструктура, на която ГЕРБ разчита за допълнителна подкрепа, изследването показва, че според хората по-важно е да се мисли за търсене на инвестиции и създаване на работни места, отколкото "да ядем асфалт". Това не значи че инфраструктурата не е важна, но по-спешни са работните места и инвестициите, заяви Кюранов.

Мирослава Радева обясни, че въпросът за инфраструктурата така е формулиран, защото тезата "не ядем асфалт" е основна теза в лицето на опозицията от БСП. Всички въпроси се наричат притискащи въпроси, които принуждават хората да заемат една от две позиции. Този тип въпроси са добри, когато трябва да измерваме крайни позиции и тези, добави Радева. Тя каза, че е изненадана от резултатите, защото излиза, че само около 20% от хората разбират, че изграждането на инфраструктурата е път към създаване на работни места. "Дотук данните показват, че уви политическата система на страната е в много лошо здраве. Българският избирател се чувства изключително зле представен в институциите. Хората не изпитват доверие към никого и към нищо. Те смятат, че управлението работи в полза на управляващите, които и да са те. На практика хората се чувстват самотни и се дистанцират от всички институции и всеки предизборен цикъл завършва по един и същи начин. За мен лично причината за това състояние на нещата е, че в България в началото на прехода не беше сменена избирателната система.

Пропорционалната избирателна система е характерна за целия 45-годишен тоталитарен период. На практика пропорционалната система беше начинът на представителство в НС преди 1989 година", заяви Радева. Тя съобщи, че през ноември предстои конференция на тема избирателни системи. Според Радева това събитие е от фундаментално значение за демократичния процес в страната.

За доверието в институциите изследването показва, че 43% от хората вярват на телевизията, доверието в президентството е 46%, в полицията – 36%, в армията- 34%, в радиото – 32%, а правителството е с 30% рейтинг, Народното събрание е с 19% рейтинг в дъното на класацията. Органите на съдебната власт – ДАНС, съд, са също с ниски стойности. Всички институции, като се изключи Българската православна църква леко губят от рейтинга си.

Радева подчерта, че няма институция в България в този момент, в която доверието да надвишава недоверието. "Всички институции имат негативен рейтинг, включително и медиите. Българският избирател се чувства зле представен абсолютно навсякъде", подчерта Радева.

За доверието в политическите личности изследването посочва, че най-висок рейтинг имат президентът Росен Плевнелиев и еврокомисар Кристалина Георгиева, съответно по 47%. В сравнение с юни месец всички политически личности леко губят доверие в своя рейтинг.

За това дали правителството се справя по-добре от предното – 1/3 мислят, че се справя по-добре, 1/3 смятат, че няма разлика, 30% са скептични към сегашното управление. "Това е типична ситуация на неопределеност. При ГЕРБ имаме намаляване на твърдите фенове - от 8% през юни те са станали 5%. Леко нарастват тези, които не са удовлетворени и смятат, че ГЕРБ не се справят, те са 33%.

24% смятат, че ГЕРБ трябва да получат втори мандат, 28% подкрепят идеята за широка коалиция с участието на ГЕРБ, също 28% смятат, че трябва да има коалиция, но без ГЕРБ в нея, добави Радева.

Твърдите симпатизанти на ГЕРБ са 19,6%, БСП – 10%, ДПС са на трето място с постоянен твърд електорат. ГЕРБ отчита сходен резултат в сравнение с юни. По-сериозно е намалението при БСП, които са с 4 пункта по-малко от деклариралите твърди симпатизанти от юни.

По отношение на референдум за АЕЦ "Белене" 32% биха гласували за възобновяване на строителството на атомната централа, 22% са против, а 46% отказват да заемат категорична гледна точка, посочи Радева. Тя каза, че управляващите могат да имат сериозен проблем ако референдумът се проведе заедно с парламентарните избори. /БГНЕС