"Атомстройекспорт" засега не води преговори, но интересът на американската компания към АЕЦ "Белене" още веднъж доказва, че това е добър проект. Това заяви за БГНЕС източник от ЗАО "Атомстройекспорт" /АСЕ/.

"Но ако има действителен интерес от страна на американски инвеститор за изкупуването на проекта АЕЦ «Белене» това само идва като потвърждение за това, че проектът е икономически изгоден, рентабилен и абсолютно реалистичен. Именно това нееднократно заявяваха европейските експерти в областта на енергетиката", коментира източникът от руската компания.

По-рано днес американският консорциум "Глобъл пауър консорциум" прояви интерес за изграждането на проекта АЕЦ "Белене". Това заяви неговият представител Самюел Реди.

Той е представил параметрите на предложението си в присъствието на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. "Имаме интерес към проекта АЕЦ "Белене". В разговори сме с НЕК. Ние сме в контакт с няколко компании, които да се присъединят към консорциума. В етап сме на разработване на меморандум за членство в консорциума", каза той.

Реди обясни, че първоначално НЕК трябва да създаде проектна компания, при което активите и пасивите, свързани с проекта "Белене", ще бъдат прехвърлени към проектната компания. Той посочи, че са в разговори с руската компания "Атомстройекспорт". Той посочи, че осъзнават сложността на проекта. Активите, които ще придобият от НEК, ще бъдат остойностени по справедлива пазарна цена.

"Не търсим финансови гаранции от страна на българското правителство по този проект. Той ще е гарантиран на 100% от средствата на американските компании", обеща Реди.

От своя страна председателят на парламента Цецка Цачева заяви, че в утрешния ден е готова да инициирам като народен представител проект за решение за АЕЦ "Белене". Този проект се отнася до това да се даде мандат на правителството за водене на преговори за АЕЦ "Белене".

БГНЕС припомня, че през 2006 търгът за втората атомна централа беше спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската Ер Ве Е.

След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на Ер Ве Е през 2009 г. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на "Фортум" и "Алтран".

През ноември 2010 руснаците предложиха и твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.

Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж. /БГНЕС