Бурни дебати предизвика предложението Общинският съвет да подкрепи кмета и администрацията за започване на съдебна процедура за защита на интересите на община Шумен и запазването на собствените й 49% от дяловете в “Специализирана болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания - Шумен” ООД. Предложението беше внесено от групата съветници от БСП.
Ретроспекция на целия казус направи адв. Светлозар Петков от ГЕРБ, който припомни, че договорът е сключен на 7 март 2009 година, като 3 111 дяла са прехвърлени на Министерството на здравеопазването. Според изменение на Закона за държавния бюджет от 2009 година, с предоставяне на средства от бюджета към лечебните заведения се увеличава капитала на съответното заведение. Компетентен да поиска вписване на увеличение на капитала в Търговския регистър е министърът на здравеопазването, а тогава нито кметът Костов, нито администрацията са предприели необходимите стъпки, обясни Петков. Той изрази страхове, че разноските по делото ще бъдат огромни, около 500 хиляди лева, и поиска съветниците да се запознаят с него. “Община Шумен е в ситуацията на България след междусъюзническата война – пред национална катастрофа”, заяви адв. Петков. Той внесе яснота относно бъдещето на Белодробната болница след разговори в МЗ – в момента се работи се по прехвърлянето й в МБАЛ, а до края на годината бившият тубдиспансер ще бъде обявен в ликвидация. От групата на ГЕРБ поискаха сформирането на комисия, която да обследва целият казус с белодробната болница.
Кметът Красимир Костов изрази учудване от странното развитие на въпроса. “Внушава се някаква виновност за това, че ние сме потърсили развитие на тази болница и че това бяха едни големи усилия и надежди – не само мои. Вместо да влезем в истинската тематика, се формират други тези – вероятно за да обслужат други интереси. Реализира се процес на безпардонно одържавяване на болницата. Не може с 5 милиона да се взема цялото дружество”, заяви кметът.
Адвокат Генчо Гатев предложи юрисконсултът на общината да поеме делото, като бъде подпомаган пробоно от всички юристи в общинския съвет.
В крайна сметка с 20 гласа “За” и 16 “Въздържал се” съветниците приеха декларацията на БСП, а в последствие отхвърлиха идеята на ГЕРБ за съставяне на комисия.
В началото на днешното заседание кметът оттегли от дневния ред две точки, касаещи осигуряването на средства от бюджета за поддържането на парковете и градините в града, както и промяна в наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги.
Председателят на съвета проф. Георги Колев обяви, че на 11 октомври ще се проведе извънредна сесия, свързана с приватизацията на ТЕЦ-Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Дедо Ви я
Тази болница за да е белодробна болница трябва да има на щат лекар бронхолог.
Това е изискване на медицинския стандарт "пневмология и фтизиатрия"
Единствн лекар с такава специалност в Шуменска област е доктор Вълчанов.
Откакто той напусна болницата тя не отговаря на тези изисквания, така ,че от близо 10 месеца тя /болницата/ съществува неправомерно.
Това големите адвокати и съветници знаят ли го или не им отърва?
Розалия
Светлозар Петков защитава интересите на Мултимед - шуменският Мултигруп, където са Красимир Минчев и компания. Жена му вече се нанесе в Белодробната болница и в МБАЛ, а брачед му Виктор, който съсипа МБАЛ, вече е уредил две частни клиники да закупят Белодробната - кардио и ортопедична. Затова в мизерия тънат ортопедично и кардиологично в областната болница, за да пренасочат пациентите към частните. За да няма съпротива, две безлични и заспали лекарки поставиха начело на Белодробната и МБАЛ. Съвестен човек няма да прикрива далаверата.
неосведомен
Защо така се е получило ,че в Шумен има само един бронхолог,от колко години е така,другите починали ли са и защо не са подготвени нови?
ДОН ЦЕЦИ
На това му се вика ,след дъжд,качулка!Вече няма връщане,разсипаха обновеното и добре действащо заведение,за да задоволят нечий частен апетит.От цялата тази история губят само болните!
мед .сестра .
Да ама ще спечели Виктор Минчев и Красимир Минчев . Ама хора те наистина ли са братовчеди . Ако е така това обяснява много неща . Затова изхвърлиха Вълчанов зад борда . Щото той щеше да се бори за това което е създал .Пък сега кухата Матеева стана маша в ръцете на крадците .
до неосведомен
наистина си много неосведомен...не виждаш ли че вече няма млади специалисти , а само на пенсионна възраст или близки до нея...това е такова недомислие в системата на здравеопазването...специалисти които вече са пенсионери или възрастни с най различни проблеми все пак и те са хора ..., а на младите лекари не се дава шанс да специализират...за да специализират трябва да са добре финансово и да отидат да живеят в друг град ....а колко от тях могат да си го позволят с 600-700лв заплата и евентуално деца зад гърба си...скоро ще ни лекуват само пенсионери ...с памперси и постоянни катетри ще са докторите щото ще са на пределна възраст...
пациент
горките млади доктори . Хем пари не им дават хем специалност не могат да си вземат . Горко на нас пациентите . Ще изпукаме като пилци при епидемия . Ама кой ли мисли за нас .Електората го интересува само какви пари да натрупа . Сякаш имат 100 гърла и 100 тумбака . Осигуриха си децата до девето коляно . Горко ни горко ни .Боже какви години дойдоха .