Две седмици преди вота предизборната кампания в Черна гора се разгорещи максимално. Партийните лидери и активисти не се спират пред нищо за да спечелят нови симпатизанти.

Представителите на ОССЕ признават, че в страната се е увеличило политическото напрежение и все по-често има отрицателни послания. Според мисията на ОССЕ в предизборната кампания все по-често се използват лични нападки срещу политическия опонент. От мисията потвърдиха, че има сигнали за нередности в избирателните списъци - присъствието на починали лица, както и на включването на едни и същи граждани в няколко избирателни секции.

Наблюдателите от ОССЕ смятат, че в Черна гора има ограничена свобода на медиите, която се контролира чрез партиен и държавен натиск. Тежкото икономическо състояние на медиите и ниските заплати допълнително допринасят за ограничаването на свободата на медиите. Експертите подчертават, че гражданското съзнание в Черна гора е на много ниско ниво.

Решението на Мило Джуканович да оглави Демократическата партия на социалистите се възприема като желание за завръщането му на някоя висша държавна длъжност. БГНЕС припомня, че от 1990 година Джуканович многократно е заемал длъжността премиер и президент на Черна гора.

Демократическият фронт, който се ръководи от бившия дипломат

Миодраг Легич е основната опозиционна формация. Към тази коалиция се присъедини и част от Социалистическата народна партия. Основна точка от тяхната програма е борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

В предизборната надпревара се включиха и няколко партии на малцинствата - партията на бошняците, Хърватската гражданска инициатива. Албанците участват с няколко формации -Демократическият съюз на албанците, Група граждани на албанския младежки съюз, Коалиция за единство на албанския демократичен съюз, Демократическата партия и Албанската алтернатива.На изборите на 14 октомври ще участват 13 политически формации, 7 коалиции, 5 партии и една гражданска листа. /БГНЕС