За първи път след демократичните промени от 1989 година в България ще бъде организиран референдум, предаде репортер на БГНЕС.Само няколко дни, след като стана ясно, че БСП е събрало необходимите 500 000 подписа за провеждане на референдум, държавният глава Росен Плевнелиев се обяви за провеждането на национално допитване. Според него "практически вече сме в процедура по референдум". "Парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум за АЕЦ "Белене", заяви президентът Росен Плевнелиев.

"Като президент и инженер търся винаги логиката и смисъла и си задавам елементарни въпроси. Например - имаме над 500 хиляди валидни подписа за референдум. Следователно трябва да направим референдум. Иначе - ще нанесем удар по демокрацията в България", каза още държавният глава.

Референдумът по проекта АЕЦ "Белене" трябва да се проведе бързо и отделно от парламентарните избори. Това заяви от своя страна премиерът Бойко Борисов във Велико Търново. Борисов каза, че ще нареди до провеждането на допитването, преговорите по проекта да бъдат спрени. "Трябва сега да се спрат всички преговори, защото след петък, когато Лили Павлова отчете над 500 000 гласа, а те как са ги събрали на всички стана ясно. Както си плащат за избори станишевите хора, така си плащат и за референдум, но имат много пари – плащат. Но така или иначе, спазвайки Конституцията, референдум трябва да се проведе.

В края на деня министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев каза, че "имаме легитимен референдум, имаме по-висшестояща власт в държавата - хората, който трябва да вземат решението за АЕЦ "Белене". "Аз съм сигурен, че в НС ще има дебат по тази тема и ще бъде формулиран най-правилно въпросът". Лаконичен бе и коментарът на Добрев относно сходността на неговите изказвания с тези на президента Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов – "Явно всички мислим еднакво".

Сагата за АЕЦ "Белене" започва още през последните години на комунизма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време. През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската Ер Ве Е.

След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на Ер Ве Е през 2009 г. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на "Фортум" и "Алтран".

През ноември 2010 руснаците предложиха и твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.

Въпреки това, проектът беше замразен през март 2012 г. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж.

В Народното събрание се създаде инициативен комитет за провеждане на референдум "за" строежа на АЕЦ "Белене". Въпросът за референдума гласеше: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"? Законът изисква събирането на 500 000 подписа, за да може да има референдум в страната. На 27 юли от БСП внесоха събраните подписи за референдум за АЕЦ "Белене" в Народното събрание. БСП внесоха 773 447 подписа събрани в над 130 папки, носени от червени функционери. Във всяка папка имаше 400 листа с 6000 подписа в нея.

На 28 октомври регионалният министър Лиляна Павлова съобщи, че проверката на подписката за референдум за АЕЦ "Белене" е приключила. Броят на проверените подписи е 717 021. Коректните подписи са 543 639, което е над необходимите по закон 500 000 валидни подписи, каза още Павлова. /БГНЕС