Проблемът по настоящето дело е, че фактите, които германската прокуратура сочи в молбата за трансфер, не са включени от българската прокуратура в обвинението на нито един от подсъдимите по делото.

Това се казва в мотивите на Софийски апелативен съд (САС) за оправдателната присъда по делото "САПАРД", предаде репортер на БГНЕС.

В мотивите си съдия Калин Калпакчиев посочва, че "фактите и престъпният състав, по който са признати за виновни германските граждани, навеждат на извод, че Николов по същите обстоятелства би могъл да отговаря за подбудител към документно престъпление".

"Такова обвинение спрямо него нито фактически, нито юридически е повдигнато в настоящето наказателно производство, поради което и осъждането му по непредявено обвинение е процесуално недопустимо", подчертават от САС.

Апелативният съд посочва, още, че е несъмнено доказано, че за подсъдимите не са наредили лично преводите получени като субсидии по програма САПАРД от сметките на дружествата-бенефициенти. Така "за съда стои единствената възможност да постанови оправдателна присъда". Освен това по делото е установено обичайна практика в дейността на голяма част от търговските дружества и учреждения, преводи се нареждат от счетоводители и пълномощници.

"Съвсем не е нетипично, дори напротив, престъплението "пране на пари" да бъде осъществявано при условията на посредствено извършителство. В настоящия случая смущаващото е, че прокуратурата не е установила този факт (въпреки, че е ръководила разследването и е участвала в първоинстанционното производство), дори не го е подложила на изследване и съответно не е повдигнала подобно обвинение", се посочва в мотивите.

В мотивите има и безпощадна оценка за присъдата на Градския съд, постановена от съдия Румяна Ченалова. Там се посочва, че "при внимателното запознаване с възприетата от първата инстанция релевантна фактология по делото прави впечатление, че в голяма степен тази част от мотивите почти буквално възпроизвеждат обстоятелствената част на обвинителния акт, включително с допуснатите в него фактологически, правописни и технически грешки".

В мотивите към присъдата, които са 77 страници, се посочва още, че в част от приетата за установена от състава на Градския съд фактическа обстановка, "представлява общи констатации и обобщени твърдения, които не съответстват на приобщените от съда доказателствени материали и в този смисъл са необосновани и произволни".

БГНЕС припомня, че на 21 септември Софийският апелативен съд оправда всички подсъдими по делото за пране на 7,5 милиона евро, източени от европейската програма. Сред подсъдимите са и бизнесмените Людмил Стойков и Марио Николов. Съдия-докладчик на съдебния състав Калин Калпакчиев, който преди броени дни беше избран за член на новия ВСС, счете за нужно да поясни съдържанието на присъдата. В съдебна зала той коментира, че липсва обективна съставомерност на престъплението, в което подсъдимите са обвинени.

Същия ден говорителят на ЕК Марк Грей обяви, че комисия ще очаква с интерес развитието на следваща инстанция по делото САПАРД. Той подчерта, че процесът е сред ключовите дела, по които Брюксел съди за напредъка в борбата с корупцията и измамите с пари от европейските фондове.

Според публикации в печата Марио Николов и Людмил Стойков, който бе сред основните спонсори на Георги Първанов, са прекарвали европейските пари през регистрирана в САЩ офшорка "Кингстън ентърпрайсис". След това инвестирали средствата в курортния комплекс "Дюни". По време на обвинението Стойков прехвърлил голяма част от имуществото си на анонимни офшорки, включително и това от "Дюни". /БГНЕС