Турция възобнови обстрела над сирийски обекти, в резултат на което бяха убити редица войници. Решението на Анкара дойде след смъртоносните престрелки по южната й граница, които ескалираха рязко напрежението в региона.
"Артилерийският обстрел бе възобновен в 03,00 часа тази сутрин", обяви източник от турските сили за сигурност, пожелал анонимност. Редица сирийски войници тази нощ бяха убити при турските операции по границата, обяви преди часове Обсерваторията за човешки права, без да дава точен брой на жертвите. Напрежението в района ескалира, след като при обстрел на сирийски части бе ударен граничният турски град Акчакале. При инцидента загинаха петима цивилни, в това число майка и трите й деца. Това бе първият случай, в който турски граждани загиват вследствие на събитията в съседна Сирия, където кръвопролитията започнаха още през март м.г. В отговор Анкара поиска от Съвета за сигурност на ООН да вземе мерки срещу Дамаск. САЩ дори окачествиха нападението като "безнравствено".
Турският парламент днес се събра на извънредно заседание, за да обсъди дали да поиска от кабинета на премиера Реджеп Тайип Ердоган позволение да се водят бъдещи военни операции отвъд граница, "когато възникне необходимост".
Събитията от сряда бяха най-тежкият инцидент между някогашните съюзници Сирия и Турция от юни насам, когато части на Дамаск свалиха турски изтребител и убиха и двамата му пилоти. В изблик на ярост Анкара отвърна на огъня, призова за извънредно заседание на НАТО и поиска действия от СС на ООН."Нашите въоръжени сили край границата незабавно отвърнаха на това отвратително нападение... като обстрелваха обекти, забелязани на радара", съобщиха в комюнике от офиса на Ердоган. "Турция никога няма да остави без отговор подобни провокации на сирийския режим, насочени срещу националната й сигурност. Но ще го прави в съответствие с поетите ангажименти и международното право".
В писмо до Съвета за сигурност Анкара допълни: "Това е акт на агресия от страна на Сирия срещу Турция". "Това е грубо нарушение на международното право, както и на международния мир и сигурност. Турция призовава за незабавно прекратяване на тези неприемливи нарушения".
По време на извънредната си среща НАТО отбеляза, че застава зад членката си и призова "сирийския режим да прекрати грубите нарушения на международното право". "Агресивните действия (на Сирия) по югоизточната граница на НАТО" бяха "грубо нарушение на международното право и ясна, непосредствена опасност" за наш съюзник, обявиха от Алианса. Държавният секретар на Съединените щати Хилари Клинтън в отговор изтъкна, че Вашингтон е "възмутен". А говорителят на Пентагона Джордж Литъл настоя: "Това е поредният пример за безнравственото поведение на сирийския режим и е доказателство за това защо той трябва да си отиде". Сирийският информационен министър Омран Зоаби увери в комюнике, че Дамаск ще открие виновниците за трансграничния обстрел. "Сирия изразява най-искрени съболезнования на семействата на жертвите и нашите приятели – турския народ". Министърът повтори обвиненията на своето правителство, че се бори с подкрепяни от чужбина "терористи".
Междувременно във вътрешността на Сирия борбите между силите на режима и бунтовниците продължаваха с пълна сила. Поредица от силни бомбени експлозии разкъсваха Алепо и отнемаха живота на стотици. Два силни взрива избухнаха в сряда край клуба на военните офицери, намиращ се в близост до пл. "Саадалах ал Джабири". Експлозиите разрушиха фасадата на хотел и изравниха със земята двуетажно кафене. Сирийската обсерватория за човешки права обяви, че загинали най-малко 48 души, а близо 100 други били тежко ранени. "Повечето от тях били части на режима", обясни организацията. Алепо, който е с население 1,7 млн. души, е едно от основните бойни полета в страната от средата на юли насам, когато армията обеща "майката на всички битки" да изчисти града от бунтовниците. Боевете през последните дни се ожесточиха. През уикенда дори обхванаха вековния исторически център на Алепо, който е под закрилата на ЮНЕСКО. Пожар тогава унищожи стотици магазини. Бомбените нападения станаха част от ежедневието на сирийците. Протестите срещу управлението на президента Башар Асад започнаха през март 2011, като първоначално имаха мирен характер, но по-късно ескалираха във въоръжена съпротива. В резултат до момента са загинали над 31 хиляди души. Само вчера в страната бяха убити 147 други, поясни Обсерваторията. Пратеникът на Арабската лига Лахдар Брахими ще се върне в региона до края на седмицата, за да се опита да възобнови разговорите за прекратяване на насилието. Дали дипломатът изобщо ще стъпи на сирийска земя обаче остава мистерия. /БГНЕС
Коментари
Красимир
"Редица войници" си е направо глупаво изказване в този контекст. Моля коригирайте се.