Босненските граждани гласуват днес на общински избори, на които националистите сред трите главни общности сърби, мюсюлмани и хървати имат всички шансове да се наложат в населяваните от тях райони на страната.

Повече от 3,1 милиона избиратели ще гласуват в петите общински избори от края на войната от 1992-95. За 140 кметски поста се борят 550 кандидати и 30 000 за място в общинските съвети.

Общинските избори в Босна ще приключат в 17 ч. по Гринуич (20 ч. българско време) Първите резултати се очакват около полунощ българско време.

В Сребреница – града, където през 1995 г. бе извършен геноцид срещу мюсюлманите от босненските сръбски сили, една промяна в начина на гласуване, отваряща възможност сръбската общност за пръв път след конфликта да контролира общинския съвет, възпламени спор, който прерасна на национално ниво.

Политическите представители на мюсюлманите разкритикуваха международната общност, че ги е "изоставила", а сръбските им противници пък отново отрекоха геноцида. През юли 1995 г. в Сребреница бяха избити близо 8000 мюсюлмани мъже и момчета – престъпление, което бе определено от международната общност като геноцид - а цялото предимно мюсюлманско население на града бе прогонено.

АФП отбелязва, че главният проблем на местно и национално ниво в Босна, една от най-бедните страни в Европа, е безработицата, обхванала 43,9% от населението, но тази тема не бе централна в предизборната кампания.

Заради разногласия между общностите избори днес няма да има в Мостар – град, разделен между хървати и мюсюлмани, които се биха едни срещу други в продължение на единадесет месеца през 1993 и 1994 г. Избирателната комисия взе това решение, след като двете общности не успяха да постигнат компромис за начина да се организират изборите.

Специалните условия за провеждане на избори, наложени през 2004 г. на Мостар от международната общност – с цел обединяване на града, което така и не се състоя – бяха отменени през януари от Конституционния съд, който прецени, че някои избиратели са дискриминирани в изборния процес. /БГНЕС