Архивите пазят националното богатство, националната памет, но редица проблеми не позволяват Държавна агенция "Архиви" (ДАА) да върши работата си по най-добрия начин. Хранилищата са в едно лошо положение, броят на хората, които отговарят на тези документи, е под необходимото.
Тази информация представи доц. д-р Мартин Иванов, председател на Държавна агенция "Архиви" (ДАА), предаде репортер на БГНЕС.
Днес бяха представени резултатите от направения функционален анализ на ефективността на работата на ДАА. Според направените заключения основните проблеми на агенцията се дължат на недостатъчното финансиране, както и на нужда от промяна в нормативните параметри, в които работи ДАА.
Надявам се, че държавната администрация ще прецени необходимостта да се финансира архивното дело в България, продължи доц. д-р Иванов. В момента се стремим да излезем от комфортната среда на бюджетното финансиране и да се търсят средства и по всякакви други варианти за парично обезпечаване, допълни той. През различни конкретни проекти бихме могли да добавим към ресурсния ни капацитет, разясни доц. Иванов.
Анализът цели да подобри нашата ефективност и ефикасност на работа, разясни Илияна Паскова, главен директор на главна дирекция "Архивна политика". "В рамките на проекта проведохме и обучения, за да можем да повишим ефективността на нашите служители. Изключително важно за нас е да оценим на време потребностите на обществото и неговите очаквания за да бъдем постоянно променяща се в добрия смисъл администрация", заяви тя.
За мен като външен изпълнител ДАА е това, което е националната библиотека за литературното ни богатство, заяви Тодор Янкулов, експерт на организацията, извършила анализа. Сред основните области, които трябва да се подобрят, той посочи ресурсната обезпеченост. Чисто финансово ДАА разполага със средства, които покриват заплатите на служителите, почти нищо не остава за инвестиране във високи технологии, поясни Янкулов. По негова информация 10% от бюджета отива за капиталови разходи, което означава че могат да си покрият най-необходимите ремонти, като агенцията разполага с около 50 сгради в страната, които са в доста окаяно състояние.
Една от основните препоръки в областта на законодателството е засилването на контролната функция, продължи Янкулов. Указанията и методологията на ДАА има цел да въведе норми за съхраняването на документи и предаването им на агенцията. Във връзка с това е разработена глава с предложения към Закона за държавния архивен фонд, така че служителите на агенцията могат да следят дали законите се спазват, разясни експертът.
Въз основа на направеният анализ на се подготвят законови промени за подобряването на работата на държавния архивен фонд, допълни доц. д-р Иванов. "Различни институции по една или друга причина тихомълком се опитват да спестят този необходим разход. Такива ситуации крият сериозни рискове в бъдещето", заяви той. Ние трябва да разработим инструменти с които да влияем на такива структури да спазват своите задължения, каза още доц. Иванов. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар