Аз също бях потресен от снимките, които видях на мястото, на което се намира сега скулптурата на Цар Освободител. Основателна е бележката за сигурността на паметника. Това е сериозен проблем и смятаме да го разгледаме - и за охраната, и за начина, по който се реставрира.

Това заяви главният архитект на София Петър Диков в отговор на въпрос на БГНЕС защо паметникът, демонтиран за реставрация, се намира в такова неугледно и не добре охранявано място.

Не е изключено някое парче да се откърти и да се изнесе нанякъде, в някой пункт за изкупуване на вторични суровини, както стана, ако си спомняте, с паметника на Владимир Димитров-Майстора, допусна Диков. Той не коментира цената на реставрацията и изказа мнение, че едва ли някой дарител ще даде сума, която не отговаря на обема на дейностите.

Марин Марков, скулптор, собственик на леярната в Требич, където се намира паметникът на Цар Освободител допълни: Имаме охрана и камери. Нямаме никакви набези. Нямаме кражби и проблем, не се притеснявайте, подчерта той.

Инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, които заедно със Столична община са организирали дейностите за реставрация, потвърди, че от самия паметник и в момента има липсващи елементи, но това не е станало сега. Зам.-председателят на КСБ инж. Иван Бойков се опита да иронизира проблема с думите: "Ще сложим будка с пазач, ако трябва до паметника". Но призна: "Има основание за притеснение, ще вземем мерки".

Архитект Диков коментира и друг въпрос, без да му бъде зададен: Вярно ли е, че приближени до управлението хора искат да построят подземен гараж на площада и затова се прави реставрацията, за да стане повод за строежа на този подземен паркинг. Това е лъжа, потвърди той. Няма да се прави и няма такова движение за строителство. Наследих такъв проект като главен архитект, беше внесен за съгласуване и след писмо на МВР, те не са дали съгласие за това заради сигурността на народните представители. Бях потресен от идеите, поднесени от медиите, че този паметник ще отпътува и на мястото на тази скулптура ще се слага друга, продължи Диков. Тази композиция трябва да я приемем такава, каквато е, на големия скулптор Арнолдо Дзоки и специалисти твърдят, че е била една от най-красивите конни фигури в Европа, каза още той.

Не е вярно, че не се охранява районът, опонира инж. Глосов. Според него журналистите, които той не забелязал от коя медия са, са "изчезнали с мръсна газ". Не била възможна кражба, според него от паметника, защото най-дребната част тежала 400-500 кг и се работи навън заради мащаба на скулптурната група. Тя не е нарязана, а са разглобени елементите, както навремето са били сглобявани отделните части, допълни той.

За стойността няма да говорим. Има изготвена документация, парите няма да стигнат. Не гледайте парите на частника, той добре си ги контролира и знае за какво ги дава, е неговото мнение. Глосов допълни обаче, че предвидените средства за реставрация - 1 200 000 лева няма да стигнат, но имат уверението на Руския дарителски фонд, че и тези допълнителни разходи ще бъдат покрити. Паметникът на Цар Освободител е построен с дарителски средства от българския народ и българските депутати с решение на НС, заяви инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България. /БГНЕС