Вече една година Семейно-консултативният център /СКЦ/ на УНИЦЕФ в Шумен подкрепя родители и работи за превенция в изоставянето на малки деца. На рождения си ден днес екипът отвори вратите на центъра за посетители и подреди изложба с творби на деца, включени в програма „Творческа работилница“.
738 са семействата от града и селата в общината, които мобилните групи на Центъра са посетили през изминалата година, а към момента те работят по случаите на други 151 семейства.
„Специалисти подпомагат семейства с деца в риск от изоставяне, следят и насочват бременни жени в риск за консултация към системата на здравеопазване, повишават здравната грамотност в рисковите общности. Освен консултации за семейно планиране и нежелана бременност при подрастващите и млади хора, мобилните екипи ги подготвят за семеен живот като бъдещите майки и татковци имат възможността да посещават „Работилница за родители", която да им помогне да развитият своите родителски умения“, разказа пред ШУМ.БГ Майя Грозданова, координатор на проекта „Семейство за всяко дете“.
"За тази една година, в която нашите екипи бяха обучени от водещи специалисти в страната, нямаме нито едно дете, настанено в Дома за медико-социални грижи, което говори за успешната ни дейност“, отбеляза управителят на Центъра Драгомир Драганов.
За годината от съществуването на Центъра екипът е обходил 562 семейства в кварталите „Витоша“, „Бялата пръст“, „Еверест“ и местността „Под манастира“, както и общо 176 семейства от селата Ивански, Градище, Друмево, Салманово, Дибич и Мадара. Над 120 жени - бременни, майки на новородени бебета и многодетни майки са консултирани от АГ-специалист и им е оказна подкрепа, като с 15 майки на малки деца се провеждат групови и индивидуални занимания по програма „Да поиграем и учим с децата си“. 40 деца от 7 до 14 години пък участват в ателиетата за групова работа по програма „Творческа работилница“. С подкрепата на педагог, 15 деца успешно са подготвени за бъдещи първокласници.
През тази година Семейно-консултативният център ще насочи усилията си към селата и малцинствените групи, а по училищата ще проведе кампания срещу насилието в учебните заведения.
Днес на празника си СКЦ получи и поредното дарение от нови детски дрешки, предназначени за децата на семействата от общността. Екипът бе поздравен от зам.-кметa по здравеопазване и социални дейности Седат Кадир, който прочете и поздравителен адрес от кмета на общината.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Не разбрах само какъв е крайният резуртат от тази толкова активна дейност.Може би намаляване на раждаемостта, може би по-малко изаставени и просещи рамчета, може би по-късно раждане, може би по-вече образовани циганета, Ъ?
анонимен
на Грозданова - грозданка време и е да си ходи от Шумен, посока - Пловдив
охаааа
тая с лилаво най добре ще го духа-ако че се мръщи.
__________
Ей много прост народ , чета коментарите и не мога да разбера как може да има толкова простотия по земята.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
аз
простотията ходи по хората.явно само тук можете да кажете нещо.в реалността сте абсолютните аутсайдери.успех и дано някога се усетите.
цецка
В тази програма знаете ли как ги назначаваха преди една година. Всички трябваха да имат по един стабилен гръб иначе защо тези момичета, които бяха в програмата и изкараха по шест месеца в дома като социални работници и им бяха обещали след това да ги вземат в тази група нито едно от тях не са тука на снимката да духат свещичката!!!
аз
Какви социални работнички са тези с някакъв си курс незнайно какъв?Как да няма настанени деца в дома,я проверете в регистъра.А за отказалите се приемни семейства и прехвърлените по няколко пъти деца не се споменава нито дума.Мая си взема по 2 000 хонорар + пътни и квартира и въобще не й дреме за децата.
Учуден
Чудно ми е как се развиват толкова много дейности в един панелен апартамент,какви деца,какви родители,какви пет лева бе хора??? Всичко е лъжа,знаят да правят отчети/Мая Грозданова/ и това си е......Дали въобще някой заинтересован ги посещава в този център,съмнявам се дали хората знаят къде се помещава.