С изненада установяваме, че на заседание на Министерски съвет днес в преходните и заключителни разпоредби на промените в Закона за ДДС се приема идеята за данък върху лихвите от депозитите, при положение че подобно предложение не бе обсъдено между социалните партньори на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), съобщават от КНСБ.

КНСБ смята, че въпросът е от крайна значимост и поради тази причина не би трябвало да се избягва от подобно обсъждане. Както вчера, днес можем отново да заявим, че много по-добър вариант е допълнителните бюджетни приходи да се търсят не чрез облагане на лихвите от спестяванията, а чрез въвеждането на данък върху финансовите транзакции. Този данък в момента е възприет от 11 държави от Европейския съюз и в най-скоро време ще бъде възприет от още 2.

Според данните на Министерство на финансите неговото въвеждане ще доведе до 180 млн. лв. допълнителни приходи в бюджета, докато с предлаганото облагане на лихвите от депозитите ефектът ще е, по думите на финансовия министър Симеон Дянков, 120 млн. лв. Самият той на вчерашното заседание на НСТС заяви, че нашата страна вече гледа положително на въвеждането на данък върху финансовите транзакции с уговорката, че се извършват последни разчети за ползите и рисковете от неговото въвеждане.

Ако все пак данък върху лихвите на спестяванията бъде наложен, трябва да имаме предварителна информация за структурата на депозитите по размер, тъй като смятаме, че загуби от този данък не би трябвало да понася тази част на населението, която спестява, за да има нещо настрана, а тази, която ползва депозитите, за бързо и безрисково обогатяване.

КНСБ настоява за допълнително обсъждане, за да се вземе решение дали да се въвежда такава мярка и, ако се въвежда, да се прецени спрямо кои спестители тя ще се прилага. /БГНЕС