Депутати бойкотираха днес в НС кръгла маса срещу референдума за АЕЦ"Белене", предаде репортер на БГНЕС.

Темата е "Референдум за АЕЦ "Белене" – законови и конституционни аспекти". Дискусията е организирана по инициатива на народния представител Михаил Михайлов от ПГ на СК, на която той заяви, че е поканил 30 народни представители, от които в началото на събитието не се отзова нито един от тях. Изключително рехава бе и групата от поканени представители на държавни институции, граждански организации, експерти, юристи и конституционалисти. Основни медии също не уважиха събитието.

Народният представител Михаил Михайлов от ПГ на СК се спря на правните основания за атакуването пред КС на този референдум. Ще се опитаме да съберем 48 подписа за сезиране на КС, а ако не ги съберем следващата седмица ще сезираме този орган чрез президента или омбудсмана, каза той. Смятам, че този референдум не трябва да потъпква Конституцията и законите в България, добави той. Българските граждани трябва да бъдат информирани защо се потъпкват техните права. Според мен КС трябва да отговори на следните въпроси : попада ли поставеният въпрос на референдума в кръга пълномощия на НС или те са от компетентност на МС, има ли право НС да насрочи референдум по икономически въпрос, съставлява ли това искане за плебисцит, а не за референдум и допустимо ли е разглеждането на подписка без предварително съгласуване с правилата на ЕС.

Законът е точен - изграждането на атомна централа става с решение на МС, убеден е Михайлов. Ако резултатът от референдума е да се строи атомната централа и ако след това МС откаже да го изпълни, какво става тогава, пита той. Референдуми трябва да има, но за решаване на обществени, ценностни въпроси, а не за икономически въпроси или бизнес, смята Михайлов. Няма как да разрешиш да се строи една ядрена централа и това да не е свързано с бюджета на държавата, а за такива въпроси не се допуска референдум и ако се проведе ще бъде незаконен, смята той.

Считаме, че референдумът категорично противоречи на Конституцията, зададеният въпрос не се отнася до нищо по-различно от изграждане на ядрена мощност на площадката "Белене", заяви Димитър Иванов от "Движение за енергийна независимост". /БГНЕС