Предложението на правителството лихвите по банковите влогове да бъдат облагани с 10% данък има нужда от сериозно обсъждане, заяви президентът Росен Плевнелиев, предаде репортер на БГНЕС.

Искам да чуя повече аргументи в парламента за данъка върху лихвите по депозитите, заяви Плевнелиев. "Въпросът заслужава сериозен дебат. Смятам, че сравнително изненадващо се появи тази идея, но очаквам и със сигурен, че тепърва предстоят качествени дебати в парламента", отбеляза още държавният глава.

"Световната икономика навлиза в петата година на тежка криза и няма скоро да излезе от кризата. Анализите на най-големите световни мозъци и икономисти показват, че лесно и бързо решение няма. Това е и мнението на всички политически лидери, с които разговарях в Ню Йорк. Извън многото кризи, които съпътстват днешното време-политически, икономически, финансови, най-тежката криза е дълговата криза. Когато и семействата, и компаниите, и държавите са затънали до гуша в кредити, няма лесно решение. Същевременно ако не се поставят кредитите на устойчиви нива, ще падне цялата планета", коментира още президентът.

"Икономиката я чака труден период на възстановяване и когато това е така вие се фокусирате върху работещи решения вътре в държавата. Двигателите на икономиката са три - потребление, износ и инвестиции. Поради това, че в света няма лесни пари, инвестициите не са на нивата, които бихме искали да имаме.

Поради забавянето на Китай, Бразилия и световната икономика, износът също не е на нивата от 2009 и 2010 година, затова правителството се фокусира върху потреблението. Как да раздвижим потреблението, когато хората си държат парите в банките и получават едни лихви. Може би това се крие като икономическа обосновка зад решението на правителството за облагането на лихвите по депозитите – да се търси чрез този данък раздвижване на потреблението", добави той.

Президентът така и не коментира в детайли последното социологическо проучване, което отчете спад в доверието към кабинета. "Глас народен, глас Божий. Има много и най-различни изследвания и всеки ги интерпретира по най-различен начин", заяви само той. Плевнелиев изтъкна само, че бюджетът за следващата година спрямо бюджет 2008 ще даде с 2, 5 милиарда лева повече за пенсии. "През 2009 година на два пъти бяха увеличени пенсиите. Тогава това струва около 2 милиарда лева, а сега се прави ново увеличение с около 600 милиона лева", отбеляза той.

"В една година на жестоко политическо противопоставяне, която ни чака е много важно, знаейки че ще се водят всекидневни битки, да не изгубим посоката. Всекидневните битки ни казват, че не успяваме, че не знаем, че всеки е срещу всеки, че нямаме кауза, но когато сравняваме с предишни периоди си даваме сметка, че се развиваме и че сме на прав път", твърди Плевнелиев. Президентът коментира и темата за утрешните политически консултации за референдума за АЕЦ "Белене". Процедурата е започнала вече след събирането на 500 000 легитимни подписа, посочи Плевнелиев. Референдум ще се прави, въпросът е политическото противопоставяне да не го забави и да демотивира хората да участват, каза той. /БГНЕС