На този етап отчитаме като положителна стъпка това, което беше постигнато. Около това се обединиха петте профсъюза, които още преди два дни излязоха с обща декларация, в която подкрепят ръководството на МВР, предаде репортер на БГНЕС.
Националният полицейски синдикат (НПС), Синдикатът на служителите в МВР (ССМВР), Синдикалният Алианс "Сигурност" в МВР (САСМВР), както и организациите на гражданската администрация (НСГА) и на пожарникарите – "Огнеборец" казаха, че в тях членуват повече от 15 000 служители или около 1/3 от всички служители в МВР. По отделно обаче само един от синдикатите каза колко са му членовете.
Така и петте синдиката и днес казаха, че трябва да се съобразят с "някои факти и обстоятелства, които са свързани с възможностите на самото министерство". Според тях се е стигнало до взаимни отстъпки и от двете страни, и постигнатите крайни договорености го доказват. "Това, което се постигна е за първи път – да се подходи целево и средствата да се насочат в посока на най-ниско платените в МВР", каза Иван Павлов, председател на УС на ССМВР. Петте профсъюза отново се оплакаха и от това как социалният диалог е отразен в медиите и казаха, че отразяването е било "едностранно и тенденциозно". Според тях действията на колегите им довели до създаване на допълнително напрежение и до изявлението на премиера: "Заплати за полицаите да, да, ама друг път".
Очаквано те заявиха, че няма да подкрепят и евентуални протестни действия на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР). Галентин Грозев – зам.-председател на УС на САСМВР посочи, че: "На чужда сватба неканен не се ходи. При положение, че не ни канят това е положението". Обясни още и че този подход на протести е изчерпан и сега като го сменили получават много повече. "Лично аз също не съм удовлетворен, че се получават само 60 лв. за порцион, при първоначалното ми желание за 20% увеличение на основното месечно възнаграждение, но въпросът ми е какво правим, ако протестът не свърши работа", каза Грозев. Посочи обаче, че имат и други искания към МВР и ще изчакат да видят до към края на годината какво ще се направи и "ще преценим какво да направим. "Ако до края на годината няма резултат, ще обмислим сериозно. Не казвам, че нашата организация няма нагласа за протест, просто до момента на базата на това, което е постигнато – точно заради него няма желание за протест, подчерта Грозев.
Иван Павлов, председател на УС на ССМВР посочи, че подкрепят всички, които работят в интерес на останалите и на системата. Той каза, че ръководството на МВР пък ги е запознало преди месеци с писмо от СФСМВР до МВР, в което не настояват на двустранни преговори. Излишните кризи, взаимни обиди и нападки и агресивни действия не са продуктивни за социалния диалог и не носят нищо добро за служителите на МВР. Трябва всякакви емоции да бъдат забравени, когато се отнася за общия интерес на 50 000 служители на МВР и техните семейства, смятат 5-те профсъюза.
Що се отнася до офиса, който Павлов обитава в самата сграда на министерството на столичната ул. "Шести септември", той каза, че разполага с една стая с 30 кв. м., която е необитаема до момента, до който им е дадена за временно ползване. Каза още, че не е под кабинета на министъра, а до входа и все едно е на чистачката. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар