Европейският съюз, който често е подиграван заради неспособността си да говори на един глас, отново показа това днес при обявяването му за носител на Нобеловата награда за мир.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц първи публикува реакция в Туитър веднага след съобщението на Нобеловия комитет малко след 9 ч по Гринуич. "Дълбоко съм трогнат и поласкан, че ЕС спечели Нобеловата награда за мир", заяви Шулц. "Европейският съюз е уникален проект, който замени войната с мира и омразата със солидарността", допълни той.
Няколко минути по-късно, към 9,30 ч по Гринуич, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу реагира на свой ред, като направи изявление в залата за пресконференции на Комисията. Нобеловата награда за мир е "голяма чест за целия ЕС, за неговите 500 милиона граждани", заяви председателят на ЕК, без обаче да отговори на нито един въпрос на присъстващите в залата журналисти.
Барозу едва беше започнал своето изявление, когато президентът на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, който е на посещение във Финландия, публикува реакция на страницата си в Туитър, за да изрази задоволство от присъдената награда на ЕС. Едва след 10 ч по Гринуич Барозу и Ван Ромпой публикуваха общо комюнике. Но това не попречи на върховната представителка на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Катрин Аштън да реагира на свой ред индивидуално.
"Щастлива съм от новината за присъждането на Нобеловата награда за мир за 2012 г. на Европейския съюз като признание за неговата работа за помирението, демокрацията, защитата на човешките права и разширяването на зоната на мира и стабилността на континента...Горда съм, че допринасям за продължаването на тази работа", заяви Аштън.
Мнозина европейски комисари също реагираха индивидуално. На въпрос кой ще отиде в Осло, за да получи наградата, говорителката на Комисията Пиа Аренкилде Хансен заяви предпазливо: "параметрите за връчването на наградата все още не са уточнени".
Малко е вероятно обаче Барозу да измести Ван Ромпой или президентът на Европейския съвет да остави на председателя на ЕК честта да получи Нобеловата награда. Председателят на Европейския парламент, единствената демократична институция в ЕС, също би могъл да претендира да получи престижната награда от името на Евросъюза.
"Защо да не изпратим 27 деца в Осло, за да получат Нобеловата награда за мир?", предложи еврокомисарката по вътрешните работи Сесилия Малстрьом в опит да помири всички. /АФП
Коментари
Добави коментар