Черна гора гласува в неделя на предсрочни парламентарни избори, свикани от управляващата коалиция, която ще се опита да получи нов четиригодишен мандат, за да води преговорите за членство в Европейския съюз.

Според резултатите от анкетите Демократическата партия на социалистите на ветерана на черногорската политическа сцена Мило Джуканович – единствения лидер на Балканите, чиято партия удържа победа на всички избори от началото на разпадането на бившата Югославия през 90-те години – е на път да си осигури девети по ред изборен успех.

Демократическата партия на социалистите, която е главната сила в управляващата лява коалиция, предпочете да организира изборите един месец преди края на мандата на парламента (81 депутати) с цел да получи "пълен мандат, позволяващ й да води важните преговори" с Брюксел.

В годишния си доклад Европейската комисия отбелязва, че Черна гора – малка адриатическа страна с население 680 000 души, която обяви независимост от Сърбия през 2006 г. - трябва да постигне напредък в областта на правовата държава и борбата срещу организираната престъпност и корупцията.

Предизвикателствата са големи. Шест години след обявяването на независимостта нашата държава все още е крехка и ние трябва да я укрепим, заяви по време на предизборната кампания Мило Джуканович, който досега бе пет пъти министър-председател на страната, а също и президент.

Опозицията, обединена от коалиция, наречена Демократически фронт с ръководител бившия министър на външните работи Миодраг Лекич, обвини управляващите за трудната икономическа ситуация на страната и 20-процентната безработица сред населението и изобличи корупцията, която подрива управлението и за която обвинява Джуканович.

Според анализаторите нито опозицията, нито властта са предложили надеждни решения за подобряване на икономическото положение в страната, където средната заплата е 480 евро и едва позволява да се посрещнат месечните нужди.

Черна гора има проблем с политическа класа неспособна да предложи нещо ново. Властта неуморно поставя ударението върху модернизирането на държавата и това без съмнение ще е достатъчно за нова изборна победа, отбелязва политическият анализатор Раде Бойович.

Новак Стийович, съдържател на кафене в Подгорица, смята, че Джуканович е единственият, който може да защити интересите на държавата. Вярвам, че той ще може да привлече повече инвестиции и така да се създадат работни места, добавя той.

Адвокатът Милан Булаич обаче е убеден, че политиците са отговорни, затова, че не са успели да предложат решения за бедността, дълга и икономиката в криза.

По данни на Световната банка дългът на Черна гора възлиза на 58% от БВП, което според нея е "тревожно".

Черногорската икономика, която е слабо диверсифицирана и силно зависи от чуждите инвестиции, изживя период на растеж между 2006 и 2009 г.

Подхранвана главно от парите от туризма и от инвестициите в недвижимост по адриатическото крайбрежие, черногорската икономика впоследствие бързо се задъха.

При растеж от 2,7% миналата година, тази година - 2012 - се очаква черногорската икономика да нарасне с едва 0,5%.

Според допитванията коалицията на Джуканович ще излезе начело с 47% от гласовете срещу 40% за опозиционните партии.

От шестте бивши югорепублики – Босна, Хърватия, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения – само Словения е членка на ЕС от 2004 г. Очаква се Хърватия да се присъедини към 27-те през юли 2013 г. /АФП