"Има силен дефицит на педиатри в България, дори в много от новооткритите болници не могат да сформират педиатрични отделения, коментира в Русе председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Особено драматично е положението с неонатолозите и в тази връзка наистина се налагат много спешни и сериозни промени, допълни Дариткова. Тя бе в града за участие в осмата конференция на педиатрите, на която присъства и здравният министър Десислава Атанасова.

За да се насърчат младите лекари да специализират педиатрия, за държавна поръчка в тази специалност се постъпва без приемен изпит, но въпреки това бройките остават незаети. "Проблемите са, че с оценката на болничната педиатрия чрез клинични пътеки се получи известно недооценяване труда на педиатрите, защото клиничните пътеки са едни от по-малко оценените. Миналата година, когато се определяше рамковият договор, се постигна известно повишение на цените на клиничните пътеки. Въпреки това все още педиатрите не са намерили своето достойно и балансирано място в системата на заплатите на болничното здравеопазване. На всички е известно, че там дисбалансът и разликата между много ниските и много високите заплати все още е факт. Всичко това прави така, че в много региони на страната, отдалечени региони, има дефицит на педиатри", коментира д-р Дариткова.

Според нея трябва да се създават условия лекарите да специализират там, където работят. "В момента, за да специализираш, ти трябва да напуснеш работното си място, ако си в някой отдалечен от големите университетски центрове град, да отидеш там, да специализираш 5 години, без да е гарантирано запазването на работното място. Всичко това създава сериозни затруднения на колегите", заяви председателката на здравната комисия. /БГНЕС