Движение "Модерна България" ще отправят открито писмо до президента, министър– председателя и народните представители за провеждане на референдум "Три в едно". Това каза Борислав Цеков, член на комитета на движението и председател на Института за Модерна политика, предаде репортер на БГНЕС.
"Движение "Модерна България" като гражданска организация е обезпокоено от подмятането на темата за националния референдум между партийните политбюра", заяви Цеков. От движението са на мнение, че в допитването, освен въпроса от гражданската подписка за ядрената енергетика, трябва да бъдат включени и други въпроси по трите теми: Как България да използва ресурсите си; реформата на политическата система; децентрализацията на властта.
В трите теми, според тях трябва да има по няколко подвъпроса за всяка, които са примерни. Така в първата, за това как страната ни да използва ресурсите си да се включат въпроси свързани с шистовия газ, Цеков обясни, че този въпрос не е решен трайно и устойчиво и затова е най-добре да се чуе волята на гражданите.
От "Модерна България" предлагат втори въпрос - за това дали хората одобряват въвеждането на задължителен местен референдум в общините, когато се издават разрешения за добив на метал. Мотивът им: Често месни общности страдат от това и според движението част от процедурата е да бъде допитване до гражданите от местните общини при издаване на разрешения.
Втората група въпроси - за реформата в политическата система. В нея има три въпроса, единият от тях се отнася до въвеждането на възможност да се издига с подписка кандидати за народни представители или общински съветник. "Това прави един своеобразен граждански байпас на партийния монопол", каза Петър Кичашки. Другите въпроси са за електронното гласуване и въвеждане на механизъм за предсрочно отзоваване на депутати и общински съветници.
Третият кръг въпроси е до децентрализацията на властта. Тук има въпрос за това дали хората одобряват въвеждане на второ ниво на местно самоуправление, чрез пряко избиране на областния управител. Владимир Чуков каза, че част от компетенциите на централната и местна власт трябва да се насочат към второ ниво на местната власт.
Борислав Цеков обясни, че трябва да се разшири кръгът на допитването и за да е успешен референдумът. Той допълни, че всички твърдят, че референдумът няма да е успешен, защото няма да събере кворум – заради прага и защото темата за Белене едва ли ще изведе толкова хора до урните. Така като се включат и други важни теми, според него ще се активизира общественото мнение.
Референдумът не трябва да бъде осуетяван или бойкотиран, каза Цеков. Той обясни, че "по такъв начин, по цял каталог от въпроси се правят референдумите в повечето държави". От движението смятат, че въпросът в подписката за ядрената енергетика трябва да бъде редактиран, без промяна на смисъла. Емил Георгиев обясни, че въпросът подлежи на редактиране. "Няма задължителна обвързаност на НС с този въпрос, който е формулиран", каза той. Редакцията на въпроса, който според тях трябва да бъде зададен, е: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадката "Белене" при спазване на всички съвременни изисквания за опазване на околната среда и на живота и здравето на гражданите?". /БГНЕС
Коментари
Добави коментар