В много държави-членки на ЕС се наблюдава възраждане на национализма, ксенофобията, антиислямизма и затваряне в себе си, породени от кризата и причината е липсата на разбиране от обикновените граждани на европейския проект.

Това заяви бившият генерален секретар на Съвета на Европа Катрин Лалюмиер по време на лекцията си "Европа или да се затворим в себе си", предаде репортер на БГНЕС. Тя е в България по повод 20-та годишнина от присъединяването на страната ни към Съвета на Европа.

Лалюмиер посочи две основни групи причини за тези тенденции. Първата група са по-скорошни, свързани с кризата - банкова, финансова, бюджетна, валутна, а след това икономическа, социална и политическа. Втората група причини са по-отдавнашни, свързани с насоките и решенията, които са вземани от ЕС в миналото и които все повече се оспорват.

Тя изтъкна, че европейските граждани възприемат ЕС като студена демокрация, без да осъзнават европейските идеи. Поради това според нея най-добрият път е да се осведомят обикновените хора, за да разберат залозите, пред които са изправени и да осъзнаят същността на европейския проект. Лалюмиер посочи съществуващата в ЕС пропаст между управляващи и управлявани и заяви, че ръководството на съюза трябва да се реформира в насока към по-голямо единство. "Сега повече от всякога се нуждаем от обединение. Нито една страна, дори Германия, която е водеща икономика в Европа не може да защитава сама интересите си", заяви Лалюмиер.

Тя все пак изрази оптимизъм, че за момента засилващият се евроскептицизъм не намира израз в резултатите от изборите в отделни държави членки. И даде за пример Холандия, където въпреки яростната си кампания срещу ЕС националистите на Герт Вилдерс постигнаха слаб резултат на изборите за сметка на проевропейските партии. Лалюмиер обвини за влошения имидж на ЕС някои европейски политици, които опитват да превърнат Европа в изкупителна жертва за това, което не са успели да постигнат.

Тя изрази задоволството си от присъдената в петък Нобелова награда за мир на ЕС, защото според нея наградата ще даде сили на съюза да продължи по пътя, очертан от пионерите на европейската конструкция, основан на уважение към хуманните ценности и мира. /БГНЕС