Бюджет 2013 година не е изключение - още от края на 2009 г. и през следващите три години най-съществено намаление от всички разходи имат точно секторите висше образование и научни изследвания, ако приемем за база бюджета от 2008 година.
Това заяви депутатът от Коалиция за България и бивш финансов министър Пламен Орешарски по повод внесения за обсъждане в парламента бюджет за следващата година, предаде репортер на БГНЕС.
Ако се взрем в данните, прави впечатление не толкова намалението на субсидията за БАН - около 60 млн. лева, още по-очевидно е намаляването на средствата за Фонда за научни изследвания, каза Орешарски. Там от 90 млн. лева те се сведоха до пренебрежимо малка сума, уточни депутатът. Друго такова голямо намаление, като че ли няма. И това е показателно, че тези сектори не само, че не са приоритетни за правителството, а напротив, служат за постигане на фискална консолидация чрез орязване на точно тези разходи, смята Орешарски. Би следвало да се намалят разходите навсякъде, структурно, а в един сектор, в който толкова драстично те са съкратени, няма как да е приоритетен и да се обявява за такъв, коментира той.
Нямам преки наблюдения върху разходите на Министерството на правосъдието и по-специално за политика "Изпълнения на наказанията", т.е. затворите, за които са определени 103 млн.624 хил. лева в Бюджет 2013, посочи Пламен Орешарски. Въпросът към него бе как така затворите получават почти толкова пари колкото и Министерството на културата - 122 млн.375 хил. лева, и почти двойно повече от СУ "Св. Климент Охридски" и БАН.
При висшето образованието трябва да има по-голяма концентрация, но имаме и структурен проблем - забавянето на необходимите реформи с повече от десетина години намира израз в необходимост от все по-голяма субсидия и все по-лошо качество на услугата, добави народният представител. Иска ми се младите хора да не напускат България, но фискалните предпоставки в следващия бюджет са такива, че те да нямат стимул да учат и да се развиват тук, продължи Орешарски. Когато очевидно не се заделят необходимите средства, ще се създават диспропорции, в това число ще изтичат и квалифицирани кадри извън страната ни, е неговото мнение. Политиката за младите хора е оценена от кабинета на 6 млн. 202 хил. лева.
Сега се намираме в ситуация, в която за здравеопазване се отделят доста повече пари, отколкото през 2002 г., 2003 г., 2004 г., но качеството на услугата е по-лошо, категоричен е Орешарски. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар