95% от СРС не са стигнали в съда и не се използват за осъдителни присъди. Това заключение накара опозицията в зала да заяви, че СРС се използват за битка в полето на политиката и бизнеса, предаде репортер на БГНЕС.

Парламенът прие доклада на подкомисията, която контролира използването на специални разузнавателни средства. Докладът показва разликата между броя искания за подслушване и влезлите в съда СРС-та като доказателства.

95% от СРС не са стигнали в съда и не се използват за осъдителни присъди. Десет пъти е намаляла ефективността от използването на СРС. Днес, при управлението на ГЕРБ, СРС-тата се използват за политически цели срещу политическите опоненти за изпълнение на политически поръчки, беше коментарът на Мая Манолова.

През 2011 година близо 8000 българи са били обект на подслушване, това е с 30% повече спрямо 2010 е посочено в доклада. СРС-та се превръщат в основен инструмент за политико-полицейско насилие, каза Лютви Местан, зам. председател на ПГ на ДПС.

Това лице е своеобразна слушалка, през която се следят други, за които няма основание да бъде поискано прилагането на специално разузнавателно средство. Затова твърдя, че не са коректни тези данни, защото те не включват косвено, не пряко подслушваните лица, подчерта той.

ДПС настояват магнитният и хартиен носител да бъдат унищожавани заедно.

С 26 процента са се увеличили исканията на МВР за ползване на СРС през 2011 спрямо предходната година. До съда са направени около 13 900 искания за ползване на СРС, а отказите са били само 116. /БГНЕС