"Нуждаем се от по-малки като количество въоръжени сили, но с по-качествени отбранителни способности. Те трябва да са по-гъвкави и способни да действат в новата среда и да са оперативно съвместими със силите на нашите съюзници и партньори", заяви министърът на отбраната Аню Ангелов, съобщиха от пресцентъра на Министерство на отбраната.

Министърът изнесе лекция пред 150 слушатели от 47 държави-членки и партньори на НАТО от водещия курс в Европейския център за изследване на сигурността "Джордж Маршал" в Гармиш-Партенкирхен, Германия. В своето изложение на тема "Изграждането на отбранителните способности в един все по-сложен свят" министър Ангелов се спря подробно на всеобхватния и задълбочен процес на стратегическо преосмисляне и преглед на структурата на българските въоръжени сили, довел до нова рамка от стратегически документи с определени национални интереси, цели и ниво на амбиция в отбраната и ясна визия за фокусирането върху необходимите способности в новата среда.

Ангелов обясни, че основна стратегическа цел е да изградим единен комплект въоръжени сили, "който може да участва в пълния спектър от съюзнически операции по териториална отбрана, както и да дава своя принос в справяне с кризи от невоенен характер, като бедствия и аварии."

Пред бъдещите военни и цивилни ръководители от водещия курс министър Ангелов подчерта, че всички тези решения почиват на задълбочен анализ и за осъществяването им е необходима политическа воля, решително лидерство и отговорност, дори с цената на неодобрение и загуба на рейтинг.

В лекцията си министърът на отбраната разгледа и ролята на НАТО и на ЕС за мира и сигурността в глобалния свят и необходимостта от по-силна трансатлантическа връзка и от избягване на дублирането при изграждането на способности, особено в условията на финансова и икономическа криза. "България като член и на двата съюза твърдо отстоява идеята за развитие на способностите на НАТО и ЕС, но това в никакъв случай не трябва да води до дублиране на разходи, защото подобни разходи ние, както и други държави не можем да си позволим", обяви министър Ангелов и посочи, че България акцентира върху регионалния подход при реализиране на многонационалните инициативи.

Министър Аню Ангелов изтъкна, че за да се постигне оптимизиране на отношенията НАТО - ЕС, трябва да се работи в посока съвместна структура за оперативното планиране, засилен обмен на информация, механизъм за споделяне на ресурсите, като на всяка цена се избягва дублиране на способности.

Той обясни, че не по-малко важно е и да се постигне и еднакво разбиране за стратегическия контекст: "Необходимо е след НАТО и ЕС да преосмисли своята Стратегия за сигурност и да определи своята амбиция в новата стратегическа среда".

"В този смисъл, един от пътищата би бил ЕС да стартира и проведе Европейски преглед на отбранителните способности", припомни своята идея министър Ангелов, обявена на неформалната среща на министрите на отбраната от ЕС в Кипър – а резултатите от него да залегнат в общ стратегически ръководен документ, наречен Европейска бяла книга за отбранителните способности.

Министър Ангелов отговори на въпроси на слушателите от водещия курс и подчерта отново значението на политическата воля и лидерство за постигането на националните и съюзническите цели и за отстояването на решенията. По-рано той разговаря и с ръководството на Центъра и се срещна с народни представители на Скупщината на Република Сърбия.

БГНЕС