Станишев иска референдум, той не иска ядрена централа. Ако Станишев е искал да подпише договор за ядрена централа, той е трябвало да го направи от 2006 до 2007 година, заяви по БНТ премиерът Бойко Борисов.

Ако Станишев и компания са искали да строят атомна централа е трябвало да се подпише договорът за централата за 12 месеца, т.е. 2007 г. до края на март е трябвало да бъде подписан договорът, продължи министър-председателят. Той коментира скандалите около въпроса за референдума. Ние редактирахме техния въпрос, който беше: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка Белене?".

Нашият въпрос е: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Ние заменихме атомна с ядрена. Имаме закон за безопасното използване на ядрената енергия, сиреч енергията е ядрена, не атомна, това сме им редактирали. Написали сме "Република" България и освен това сме написали "чрез изграждането на нова ядрена централа". В чл. 42, точка втора от Конституцията пише, че организацията и реда за провеждане на референдуми се урежда чрез закон. Ние следваме закона, подчерта Борисов. Редактирахме и заменихме Белене с нова централа, тъй като договорите за АЕЦ "Белене" са секретни, ние трябва да питаме руснаците да ни разсекретят договорите.

Гражданите не могат да ги видят и ние за да не влизаме в такъв обяснителен режим, предложихме "нова централа". Този въпрос по никакъв начин не променя смисъла и желанието ни да има референдум. За всички е ясно, че става въпрос за Белене. Ако поставим думичката Белене, влизаме в конкретен текст и нарушаване Конституцията. Аз не случайно казах, че подкрепям техния въпрос. Ние на практика им поправихме юридическите грешки, каза Бойко Борисов. Ако ние подкрепим противоконституционен текст, президентът ще го пусне в Конституционния съд, тогава ще се върне въпросът и ще започне всичко от началото и това ще продължи с месеци.

Борисов подчерта, че консултантите по проекта NSBC са казали, че централата струва между 20 и 22 млрд. лв. И ако българите кажат да, аз ще ги питам тези 22 млрд. откъде ще ги вземем. Само да кажа, че столичното метро стана за 1 млрд, това са 22 метра. Според премиера ние и сега имаме повече енергия, отколкото ни е необходимо. Ключовото нещо, което ни е необходимо за България е енергийна ефективност.

Борисов коментира двата проекта - "Южен поток" и "Набуко". В момента във Виена им казах така, ние България понеже искаме "Набуко", ако искате да участвате, и започваме да строим "Набуко". Нашият план е около 10 януари ще стартираме изграждането на "Набуко". Освен това, продължи премиерът, Путин ще дойде на 9 ноември да стартираме "Южен поток". На територията на България двата проекта ще вървят заедно, обеща премиерът.

В ЕНП бяха всички президенти и премиери. С няколко гласа нашият кандидат не влезе, каза Борисов по повод неуспеха на Румяна Желева за зам. председател на Европейската народна партия. Бъсеску и Понта ще имат сблъсък и неговите колеги са предпочели румънския кандидат, заяви Борисов. България е последната държава, която не е приела данъкът върху лихвите, каза Борисов и подкрепи идеята за лихвите върху депозитите. /БГНЕС