Много е важно да има международен консенсус за отговорността на отделните държави за гарантиране на свободно от киберпрестъпления пространство, заяви посланикът на САЩ Марси Рийс, предаде репортер на БГНЕС.
Посланик Рийс се включи във втория "Регионален форум по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа", който започна днес в София. "Много по- добри възможности имаме да изпреварваме киберпрестъпниците, ако работим съвместно. Обмяната на информация за заплахите и мерките, които предприемаме е най-добрият начин да подсигурим сигурността", допълни тя.
Зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов пък повдигна въпроса за различните термини, които се използват, когато се говори за кибератаки и киберпрестъпления. Според него трябва да бъдат уеднаквени понятията свързани с кибер престъпленията.
"Интернет пространството е пространство без граници. Когато говорим за противодействие трябва да говорим и за обучение на всички институции, които имат отношение към разследването, повдигането на обвинението и на работещите в съдебната система", отбеляза от своя страна вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той получи днес плакет от Окръжния съд на Южен окръг на Мисисипи, в който се казва, че съдът има привилегията да изрази своето признание и благодарност за отдадеността и лидерството в установяването на върховенството на закона и за продължаване на усилията за обезпечаване на безопасността и сигурността на хората в региона чрез Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа.
Второто издание на "Регионален форум по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа" събира представители на правоохранителните органи на Австрия, Албания, България, Босна и Херцеговина, Гърция, Македония, Молдова, Обединеното кралство, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Словакия, Словения, Сърбия, Турция, Украйна, Унгария, Хърватия, Черна гора, Чехия, представители на Европол, Интерпол, SECI/SELEC, Европейската комисия и Съвета на Европа. Лекторите на форума са прочути български и международни специалисти в областта на противодействието на компютърните престъпления и представители на най-големите компании – доставчици на ИКТ решения, Интернет, телекоми, доставчици на финансови услуги. Информационна Агенция БГНЕС е медиен партньор на събитието. /БГНЕС
Коментари
Чочо
Най-големия киберпрестъпник в България е Цецо.Подслушва и следи всички за лични нужди.