Правната комисия на Народното събрание изслушва на кандидатите за съдии в Конституционния съд от квотата на парламента. Кандидатурите са четири - на Анастас Анастасов, на Венета Петрова-Марковска, на Екатерина Михайлова и на Татяна Върбанова, предаде репортер на БГНЕС.

Представянето и изслушването върви спокойно, към кандидатите няма много въпроси. Любопитното е, че една от кандидатурите е на зам.-председателя на НС Екатерина Михайлова, от СК, която днес има рожден ден. Букетът с цветя й бе връчен в началото на заседанието, за да нямало приказки в неговия край, поясни председателят на правната комисия Искра Фидосова.

"За мен е привилегия да представя кандидатурата на г-н Анастасов, номиниран за член на КС". Това заяви председателят на НС Цецка Цачева, която представи кандидатурата на Анастас Анастасов за конституционен съдия. Той е юрист от кариерата, прокурор, районен съдия, председател на районния съд в Ямбол - човек, който се е сблъсквал със законите, с Конституцията, до полагането на клетва като народен представител, в момента е зам.-председател на НС. Подписах се под неговата кандидатура, защото освен професионалната подготовка, която той притежава, качества на характера и е устойчив човек на външни внушения, на всякакви съблазни, които високият обществен пост предполага. Отстоява и аргументира своето мнение, изключително на основата на закона и на Конституцията, похвали го Цачева. Тя е убедена, че той би доказал своята безпристрастност. Подкрепям кандидатурата на г-н Анастасов, тя е много удачна, заключи Цачева.

Завърших през 1990 г. Висшия институт на МВР и нямам никаква причина да се срамувам от това, започна представянето си Анастас Анастасов. Приемственост, принципност и независимост са качествата, които трябва да притежава конституционният съдия, според кандидатът. Защото КС е и трябва да остане консервативна институция в най-добрия смисъл на думата, добави той. Конституцията е защитена от чести и резки промени, не се поддава на политическа конюнктура, конституционните ценности не се променят, но се променят условията, в които те трябва да бъдат защитени. Конституционният съдия няма как да не забелязва това. Тълкуването е едно от най-важните неща в отговорностите на конституционния съдия, отговори Анастасов на въпрос на депутата от КБ Янаки Стоилов.

Втората кандидатура, на Венета Петрова – Марковска, бе представена от независимия депутат Дарин Матов. Той я представи като човек със солиден съдийски стаж, завършила юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по международни отношения. В своето представяне Марковска обясни за себе си, че е преминала по целия път на кариерно израстване в съдийската професия. По-голямата част от стажа си е изкарала във Върховния административен съд, който е нещо като по-малкият брат на КС, както се изрази тя. Според Марковска работата на двете съдилища има много допирни точки. Разглеждала съм хиляди дела и си мисля, че ако бъда избрана бих могла да се справя с материята, скромно каза тя.

Веселин Методиев, депутат от СК, представи кандидатурата на Екатерина Михайлова. Г-жа Методиева е професионален юрист, продължава да демонстрира поведение на учтивост и толерантност в политическата си практика, получава широка обществена подкрепа, заяви той. Притежава уменията да решава сложни задачи и както се казва - лесно е да си умен в лесни моменти, а е трудно да си умен в трудни моменти. Г-жа Михайлова успява да се справя с трудните моменти, категоричен бе той. С авторитета се тя би укрепила авторитета на институцията КС, заключи Методиев.

КС в тези 20 години се превърна в пазител на Конституцията, каза Михайлова. В началото на структурирането на КС преобладаваха тълкувателните решения, има и позитиви и негативи от тази практика, продължи тя. КС и неговите решения се отнасят до материя, която е и правна и политическа, от неговите решения произтичат много важни политически последици. В този смисъл е важно да бъда избрана, защото познавам тези последици, потвърди Михайлова. Практиката на КС за тези 20 години показва, че той в част от решенията си има сериозни различия, е нейното мнение. Имаме лимитирани лица, които могат да сезират КС, но аз смятам, че този кръг трябва да се разшири. Не считам, че участниците в изборни процес не трябва да имат пряк достъп до КС. Може да се направи промяна и всяка една парламентарна група, независимо от големината й, да има право да сезира КС, предлага тя.

Г-жа Върбанова преминава цялата юридическа кариерна стълбица - до Върховен касационен съд, има практика в академични институции, които обогатяват нейния опит. Така депутатът от КБ Янаки Стоилов представи кандидатурата на Татяна Върбанова за член на КС. Тя отговаря във висока степен на изискванията за член на КС, предлагаме високо подготвен и некорумпиран магистрат за тази длъжност, добави той. Качествата, които тя притежава и дейността й до момента дават пълни основания на НС, при обективна оценка, да подкрепи нейната кандидатура, призова Стоилов.

Приех това предизвикателство, отчитайки стажа и опита си във всички видове граждански и търговски дела, както и участието ми на експертни начала в законодателния процес, заяви Татяна Върбанова при представянето си пред депутатите.

Постарах се да очертая правомощията на КС така, както са му възложени от законодателя, каза тя, позовавайки се на писменото си становище, подадено с кандидатурата й. Тя акцентира на правото на изразяване на мнения, на свободата на религия и др., на спазването основни права и свободи на гражданите у нас, както и дали те съответстват на международноправните норми.

БГНЕС