Със скандирания "Мафия" и постери "Прокуратура – слуга на имотната мафия" посрещнаха главният прокурор Борис Велчев пред днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), предаде репортер на БГНЕС.
Постерите бяха издигнати от малка група граждани, които се оплакаха от мъките, причинени им от съдебната система. Пред сградата на ВСС те поставиха пред главния прокурор въпросите докога делата им ще бъдат прекратявани по давност и казусите им ще стават жертва на бавно работещата съдебна система.
Велчев отказа да даде отговор на въпросите им на тротоара пред сградата на ВСС и учтиво ги покани на среща в кабинета си в по-късен час преди да побърза да влезе в сградата, придружаван от своята охрана.
В България има 600 000 преписки, прекратени по давност от прокуратурата, обяви Георги Дражев, председател на сдружение "Антимафия". Освен него пред сградата на ВСС имаше още няколко граждани, чакащи с години да получат решения по делата си. Особено силно недоволство изрази възрастен господин, чакащ над 22 години, за да получи решение по имотен казус.
"Това са покровителите на бандитите, има недосегаемост на магистратите, тя ги пази от процесуалните нарушения", продължи Дражев. "Мафия означава обвързване на престъпността с властта, това е големият проблем на България. Той не е политически проблем, проблемът е в правовата система, няма върховенство на закона", заяви той.
По думите на Дражев големият брой прекратени по давност правни производства означава пълна амнистия за престъпността, а съучастници в това са прокурорите и работещите в системата. "Ние от две години сме тук, другите са смазани, страхуват се хората. Хората ги е страх да излязат, защото така излизат срещу мафията, а тя ги мачка", каза още гражданите.
Според Дражев проблемите със забавянето на делата се дължат на системата за препращането им през различните звена на прокуратурата. "От районна в окръжна, от окръжна в апелативна, от апелативна във върховна, от върховна обратно за доизясняване и произнасяне. Уличените прокурори, за да не се произнасят препращат, да кажем, от Бургас в Ямбол, макар че Ямбол е подчинен, а апелативна прокуратура Бургас. И така 2 години, 3 години, 5 години", разясни тезата си протестиращият.
По информация на Дражев гражданите вече имат петиция до европейски институции, но и бюрокрацията на ЕС също е бавна и тромава. "Последната инструкция беше да вкараме уточнение до колко това е европейски проблем или вътрешен правен проблем. Не може всеки гражданин да ходи и да занимава ЕК, ако ние имаме претенции за демократична държава, трябва да имаме правова държава", каза той.
"Единствената разлика между диктатура и демокрация е върховенството на закона", продължи Дражев. "Няма го върховенството на закона в България, ясно е на всеки. Докладът на ЕК категорично узакони това като констатация. А хиляди прокурори продължават да се издигат в системата", каза той./БГНЕС
Коментари
Добави коментар