Над 120 души от цялата страна се събраха днес в Шумен на двудневен национален форум на тема „Междукултурно сътрудничество и етническа толерантност”. Той бе открит от председателя на Гражданско сдружение “EВЕТ” (Европейска визия за етническа толерантност) Ергин Емин.
Националната конференция е заключителна част на проекта “Интеркултурният диалог - отговор на предизвикателствата пред междуетническите отношения в България”, в реализацията на който участват Центърът за европейски изследвания – Брюксел и фондация „Конрад Аденауер”. Ръководителят на проекта Ергин Емин определи събитието като нов етап от развитието на демокрацията в България. „Този интеркултурен диалог се води за първи път в страната ни и ние сме пионери в това. Благодарение на нашите партньори от Центъра за европейски изследвания и дългогодишните ни спомоществователи от фондация „Конрад Аденауер” успяхме да реализираме проекта и да стигнем до провеждането на тази конференция”, каза Емин.
В работата на форума взеха участие Вит Новотни от Центъра за европейски изследвания в Брюксел, Марко Арндт – директор на Фондация „Конрад Аденауер” в България, както и изследователският екип към проекта с ръководител д-р Харалан Александров – социален антрополог и преподавател в НБУ. Във форума участват и социолози от Турция. Според Марко Арндт разбирателството между мюсюлмани и българи е шанс и добра основа за интеграция, която е ключ към едно по-високо ниво на образование, по-висока професионална реализация и по-добър начин на живот. „Този проект цели точно това - по-висока степен на образование при малцинствата”, каза той.
Днес участниците ще дискутират за идентичността и развитието на общността, конфликти и управление на различията, лидерството и управление на диалог, а утре част от 15-те младежи-лидери, преминали през обучение по пректа да работят в мултиетническа среда, ще направят своите презентации.
ШУМ.БГ
Коментари
;
к.р-бан ще има ли?
Ха-ха-ха
Интеркултурален или интеркултурен диалог? Форумът е уникален - нито един от въпросните не разбира от предмета на дебата. А д-р Харалан Александров едва ли може да обясни що е то социален антрополог. Но млъкни сърце: има едни пари за харчене...
дядото
каква толлерантност бе, покривката в турско синьо, по улиците в града само турска реч, в кауфлан и билла само турска реч. българите доворим нормално без да се вика, а турчулята сякаш нарочно викат, толкова да е противно. престанах да ходя в тези магазини
бай Ганчо
Сред всеки етнос има и цивилизовани, и простаци. Тоест толерантност може да има между цивилизовани хора, без значение от кой етнос, народ са. Но между простаци винаги има нетърпимост.
?
до година гласувам за този който ще забрани турската реч в Шумен. тук съм съвсем сериозен.
.$.
Искат от нас да сме толерантни, а т.нар. малцинства си правят каквото си искат. Видяхме ги колко са толерантни в Кърджали. Айде фак оф от тука!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Темата на форума е :"Мангалите и амуджите- живот на ръба на българската толерантност".