Над 120 души от цялата страна се събраха днес в Шумен на двудневен национален форум на тема „Междукултурно сътрудничество и етническа толерантност”. Той бе открит от председателя на Гражданско сдружение “EВЕТ” (Европейска визия за етническа толерантност) Ергин Емин.
Националната конференция е заключителна част на проекта “Интеркултурният диалог - отговор на предизвикателствата пред междуетническите отношения в България”, в реализацията на който участват Центърът за европейски изследвания – Брюксел и фондация „Конрад Аденауер”. Ръководителят на проекта Ергин Емин определи събитието като нов етап от развитието на демокрацията в България. „Този интеркултурен диалог се води за първи път в страната ни и ние сме пионери в това. Благодарение на нашите партньори от Центъра за европейски изследвания и дългогодишните ни спомоществователи от фондация „Конрад Аденауер” успяхме да реализираме проекта и да стигнем до провеждането на тази конференция”, каза Емин.
В работата на форума взеха участие Вит Новотни от Центъра за европейски изследвания в Брюксел, Марко Арндт – директор на Фондация „Конрад Аденауер” в България, както и изследователският екип към проекта с ръководител д-р Харалан Александров – социален антрополог и преподавател в НБУ. Във форума участват и социолози от Турция. Според Марко Арндт разбирателството между мюсюлмани и българи е шанс и добра основа за интеграция, която е ключ към едно по-високо ниво на образование, по-висока професионална реализация и по-добър начин на живот. „Този проект цели точно това - по-висока степен на образование при малцинствата”, каза той.
Днес участниците ще дискутират за идентичността и развитието на общността, конфликти и управление на различията, лидерството и управление на диалог, а утре част от 15-те младежи-лидери, преминали през обучение по пректа да работят в мултиетническа среда, ще направят своите презентации.
ШУМ.БГ
Коментари
АМА разбира се
Ако не е Шумен кой друг град ще е, преди бяха разград и русе шълни с турци и цигани сега е Шумен ,а след това и цяла Б-я идва времето когато ние ще бъдем от малцинството!
varg
Един прост пример от днес ще ви дам.Пътувах в автобус номер 4 около 18 ч и на задната седалка стояха циганин,българин прегърнал циганка.На тримата средна възраст 15 години.И говореха на висок тон и обиждаха останалите по-възрастни пътници.Един човек им направи забележка и след като слезе тия започнаха да се ядосват,че не са го проследили за да изпратят в тях три коли да го набият.
до мразещите
Тези,които живеят мразейки другите си пилеят живота.Я се захванете я с бизнес, я с нещо смислено и не си губете времето в омраза,забрана и подобни средновековни нрави.
конституция
...официалния език в република българия е БЪЛГАРСКИ....
дядото
преди малко гледах едно филмче в което журналист интервюра мюсюлмани в берлин които казват: в берлин има една джамия и 1000 наети помещения в които мюсюлманите могат да се дупят. забранено е да се строят минарета до тези наети помещения както и да се вика от минарето на единствената джамия. в гърция няма нито една джамия, сърбите не искат и да ги чуят,в свеция е забранено строителството на джамии, във франция са забранени збрадките и крясъците от минаретата само ние сме толерантни, тоест дупедавци
kosmopolit
Varg,агресия има сред всички(българи,турци,цигани,арменци и т.н).Kакво ли мислят за нас англичанитe?
родолюбец
стига с тези толерасти, да се толерират в мека .
?
разговор между баща и син с ромско потекло
- какво е демокрация тате? -попитало циганчето.
- всеки да прави каквото си поиска. -отговорил татето.
- а ние като правим каквото си поискаме това нали не се харесва на другите, тате?
- като не се харесва тогава става дискриминация сине.
представител на българско
Намери ле се някой да пита национално отговорната партия ДПС защо бламираха удостояването с "Почетен гражданин" на Къджали един български генерал, който е освободил един български град? Твърде едностранен е поцесът на етническа толерантност в България. Българите винаги трябва да си траят. И само на турци и цигани все не им стигат правата. Арменци, евреи, руснаци и др. си работят и се съобразяват, че живеят все пак в България.