Гърция ще трябва да извърши успешно нови 150 реформи в своята затънала в рецесия икономика, а нейните кредитори да се съгласят да понесат допълнителни загуби. Това са препоръките във временния доклад на одиторите, назначени от Тройката кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ), пише днес германският седмичник "Шпигел".
Цитирайки неокончателната редакция на доклада на експертите на Тройката, "Шпигел" уточнява, че Атина ще има две години допълнително да извърши реформите, които й налагат, но че това забавяне ще струва между 30 и 38 милиарда евро.
Гърция е приложила успешно 60% от реформите, които й бяха поискани, се изтъква в доклада, цитиран от германския седмичник. Близо 20% се обсъждат в правителството, а останалите предстои да бъдат програмирани.
Сред допълнителните реформи са искането за по-гъвкави закони при уволняване, промяна на правилата за минималната заплата и премахване на някои професионални привилегии, добавя "Шпигел".
В доклада се предлага още кредиторите на Гърция включително другите европейски държави, да се съгласят да се откажат от част от кредитите си, което ще означава спасяването на Гърция да се финансира от данъкоплатците от тези страни.
Европейската централна банка обаче не може да се откаже от заемите си за Гърция, защото това би означавало финансиране на страната от ЕЦБ, което е забранено от европейските договори. Тя обаче изразява готовност да се откаже от всякакви печалби по този дълг.
В доклада, цитиран от "Шпигел", се предвиждат и други мерки като например автоматично увеличаване на данъците, ако реформите не са приложени навреме.
Неокончателният вариант на доклада бе представен в четвъртък в Брюксел на експертите, които подготвят следващото съвещание на министрите на финансите от зоната на еврото, което ще се проведе в сряда чрез телевизионна връзка.
Гърция трябва да убеди Тройката, че достатъчно е напреднала в прилагането на реформите, за да бъде деблокиран траншът от 31,5 милиарда долара заем, от който страната се нуждае, за да избегне банкрут.
Ако сумата не бъде отпусната, Гърция ще остане без средства до средата на ноември, предупреди премиерът Андонис Самарас.
Окончателният доклад ще бъде публикуван най-късно на 12 ноември, пише "Шпигел". /АФП
Коментари
Шуменец
Тройката чака да минат изборите за президент в САЩ. Все още нищо не е решено за Гърция. Едно е сигурно, дори и да им дадат отсрочката от 2 години която искат и им отпуснат парите, то това просто ще е отново отлагане на фалита им.
В икономиката нещата се случват бавно. Затова и потъването на Гърция към дъното е добре да се случи бавно във времето, защото бързо потъване може да завлече след себе си западни банки кредиторки, а това не е изгодно за финансовите среди в ЕС.
Едно е сигурно, Гърция няма да я бъде и ще си фалира, а доходите гърците след въвеждането на драхмата ще станат съизмерими с нашите. Колкото по се отлага във времето толкова по безболезнено ще стане това за всички свързани с този предстоящ гръцки фалит, затова и най-вероятно нещата ще се влачат още дълго време.