Бюджетът за 2013 г. е съставен консервативно с оглед на гаранции за изпълнението му, което е добре. Това, което не удовлетворява, е, че в него липсва сериозен програмен подход, чрез него не се виждат ясни идеи за реформи.

Такъв беше коментарът на Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), по отношение на бюджет 2013. Безспорно положително е решението в него за компенсиране на пенсионерите за последните няколко години, допълни той.

Явно в рамките на възможностите на бюджета бяха направени необходими корекции за заплащането на най-уязвимите и пренебрегвани професии, продължи Прохаски. Да се надяваме, че следващата година един бюджет ще бъде съставен много по-реформистки и програмно ориентирано с оглед на някои структурни проблеми, които имаме", пожела си икономистът.

По отношение на потребителските цени не очакваме този скок от август и септември да продължи, каза още Прохаски. По негова информация всички проучвания показват, че ще запазване на нивата на цените и в края на годината ще има 4% натрупана инфлация за цялата година. Неприятната новина е, че заетостта дори през летните тримесечия намаляваше. По методологията на Евростат безработицата ще бъде над 12% в края на годината, цитира икономистът.

Според Прохаски "икономиката се е балансирала на това ниво на заетост, постига резултати въз основа на производителността на труда, без да успява да привлече нова работна ръка. Това не ни дава основа да смятаме, че ще има спад в заетостта", разясни той. Мнението на председателя на ЦИР е, че достигането до осезаем ръст в безработицата ще бъде бавен процес, който ще отнеме 3-4 години.

Българската икономика, макар и с много ниски темпове, продължава да расте. Това забавяне, което се наблюдаваше в началото на годината, постепенно заглъхва. Но все още оставаме с много ниски темпове на растеж, каза Георги Прохаски.

Според анализа на ЦИР към октомври е отчетен слаб растеж на икономиката, като това се дължи най-вече на стимулирането от вътрешното потребление. Очакванията за подобрение до края на годината са малки. Въпреки, че растежът на БВП за второто тримесечие на 2012 г. остава слаб, на годишна база по сезонно неизгладените данни той се е увеличил до 1%.

Въз основа на оценката на данните на НСИ се очаква за третото тримесечие растежът на БВП да е малко над 1%. За годината също е възможно да се реализира покачване с малко над процент, сочи анализът на ЦИР. За 2013 г. запазваме по-оптимистичната си прогноза в рамките на общо очертаващия се слаб растеж през следващите няколко години, не виждаме вътрешни и външни фактори, които да върнат икономическия растеж, обясни Прохаски.

Тази година нашите очаквания са, че само три сектора на икономиката ще останат със спад, а останалите седем ще бъдат в растеж, макар и слаб, продължи председателят на ЦИР. Това дава устойчивост, тъй като растежът се разпростира. Лошата новина е, че моторът за миналата година - промишлеността, който заема 21% от БВП, от ръст с 9% за миналата година, през тази година показва влошаващи данни.

Смятаме, че промишлеността ще завърши с годишен растеж от около 1%. От ЦИР очакват състоянието си да възстанови и секторът на търговията, който миналата година е регистрирал спад от 1.1%, третото тримесечие ще завърши със слаб ръст, което ще позволи и секторът да завърши годината с положителен прираст, коментира Прохаски.

Сектор строителство, който заема около 5.5% от икономиката, има доста разнопосочна динамика, но имахме две тримесечия ръст на Добавената стойност, каза още икономистът. Бизнес климатът се подобрява през септември, което ни навежда на извода, че вероятно тази година ще възстанови растежът си на годишна база", коментира той. Особено е състоянието на селското стопанство, което повиши дела си във БВП до 4.8%, заяви председателят на ЦИР. Регистрираха се сериозни растежи, но трето и четвърто тримесечие може да се регистрират спадове поради по-слабата реколта, обясни той.

Това може да неутрализира растежа от началото на годината и селското стопанство да завърши около нулата, каза Прохаски.

"По текущи цени има сериозен ръст на продукцията, като отрасъл не можем да кажем, че е в сериозно затруднение. Обратно - повишаването на цените доведе до повишаването на приходите на фермерите", коментира той.

Според председателя на ЦИР това е добра база за развитието на отрасъла в бъдеще. От ЦИР очакват повишаване на крайното потребление на годишна база, заяви Прохаски. Това се подпомага, макар и минимално от регистрирания ръст в инвестициите, които за поредно тримесечие растат, обясни икономистът. Очакваме активизация на инвестиционната динамика и общ принос на инвестициите, макар и скромен, заяви той. Външната търговия има отрицателен нетен принос, поради свиването на износа и по-бързия растеж на вноса през последната година, продължи Прохаски. "Въпреки оформилия се по-сериозен дефицит и отрицателно салдо, текущата сметка е положителна до август. Вероятно за годината тя ще завърши на отрицателна територия, но със съвсем малка отрицателна стойност", коментира председателят на ЦИР.

Тази стабилизация, която виждаме, означава, че като цяло има възстановяване от забавянето в края на миналата и началото на тази година, заключи Прохаски. За някои от секторите това е излизане от кризата от 2008 г., допълни той. Външните условия не позволяват по-голяма динамика, затова нашата оценка от 1.5% ръст за следващата година е балансирана, каза още икономистът.

Прохаски алармира за възможността след изборите да бъдат направени промени в данъчната политика. "Имам предвид промени по отношение на плоския данък, който според мен работи много добре. В условията, в които работи нашата икономика и нивото на сивия сектор, една промяна би била доста негативна. Както чисто фискално, така и като удар върху бизнеса да излезе от кризата", поясни председателят на ЦИР. Според Прохаски данъчната политика е показала своята действеност и оптималност. "Това правителство задържа стабилност на фиска. Ако говорим за БСП, те въведоха плоския данък, въпреки че сега казват, че не са те. В данъчната политика дългосрочната устойчивост е изключително ценна, както за бизнеса, така и за гражданите и чуждите инвеститори. Промени трябва да се правят в изключителни случаи", заяви икономистът.

Много висок е процентът на договорените средства от ЕС, но усвоени до момента са около 39%, информира Анелия Дамянова, експерт на ЦИР. Но Оперативната програма "Конкурентноспособност", ориентирана към бизнеса, има сериозни проблеми, допълни тя. Проблемите са свързани със самото управление на програмата, има забавяне на търговете, поясни Дамянова. ЦИР ще вземе участие и в проект, насочен към помощта за развитие на развиващите се страни. За съжаление в началото на 21 век бедността и глада остават сериозни проблеми, справянето с тях е сериозно предизвикателство, заяви Дамянова. До 2006 г. и България беше реципиент на помощ за развитие, допълни тя.

Средствата за помощта идва както от европейската общност, така и от правителствата, поясни икономистката. През 2010 г България е предоставила 56 млн. лв. за целите на помощта на развитие. В тях се включва опрощаването на външен дълг на развиващите се страни към България. Отделно има фонд за международно развитие в ЕС, в която всяка страна прави вноска", разясни Дамянова. Предоставянето на помощ за развитие е и една от най-важните външни инициативи на ЕС, за периода 2013-2020 ще бъдат предоставени 96 млрд. евро на развиващите се страни, поясни икономистката. Проектът се изпълнява от 9 НПО от новоприсъединилите се страни-членки, допълни тя. /БГНЕС