На законово ниво да се създаде механизъм за огласяване на указите на президента за помилване. Това е едно от предложенията в доклада на временната комисия за проучване при помилване и българско гражданство, предаде репортер на БГНЕС.

Докладът бе представен от Владимир Тошев от ГЕРБ и бе приет от депутатите. Констатациите ще се предоставят на Министерство на правосъдието и Министерство на финансите. Друго предложение в доклада е към Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража да бъдат обсъдени и внесени предложения за изменение и допълнение с основен предмет създаване на норми, които да регламентират отговорните длъжностни лица от изпълнителната власт, реда и условията за предоставяне на становища и характеристики и тяхното съдържание, когато бъдат поискани от помощната комисия при вицепрезидента на България.

В доклада на комисията е записано още, че има множество примери за предложения от страна на бивши министри от ресори, които не съвпадат с твърдените "заслуги", екзотични предложения като предложението за придобиване на българско гражданство от страна на украинка, чиято заслуга към страната е да участва в конкурс за красота от името на България. Предложено е и българско гражданство за съпругата на екстрадиран от пределите на Република България гражданин, чиито заслуги към страната изобщо не се споменават. Тревожно е, че нарушенията са правени от министри и не е ясно какви са били същинските им мотиви те да бъдат допуснати.

С тези законодателни предложения мнозинството на ГЕРБ иска да ограничи президентските правомощия, коментира червеният депутат Мая Манолова по време на дебата, преди приемането на доклада. Тя каза на управляващите, че това си е тяхна вътрешнопартийна работа "по какъв начин ще се отнасяте с президента Плевнелиев". Според нея няма данни за колосални нарушения, извършени по дейностите на помилване, предоставяне на българско гражданство и опрощаване на държавни вземания.

Владимир Тошев пък отвърна, че докладът е балансиран и комисията е констатирала, че са давани гражданства на хора, които са подпомагали дарителски кампании за някакви неизвестни цели. Той изтъкна, че в периода 2002 – 2012 г. са помилвани 87 убийци, като 13 от тях са извършили отново престъпление. /БГНЕС